avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz succesiune

Fratele nu vrea sa facem succiunea. Cum îl pot obliga legal. Pot sa îmi vând partea de moștenire altcuiva?
Cel mai recent răspuns: Pedrosicos , utilizator 15:16, 21 Decembrie 2019
Puteti face succesiunea prin instanta, asa nu mai conteaza daca vrea sau nu asta.
Discutati cu un avocat pentru pasii necesari...
Ultima modificare: Joi, 19 Decembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Stimata doamna ,

Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea initierii dezbaterii succesorale, respectiv in vederea impartelii.(ambele proceduri pot fi realizate oricand, pe cale judiciara, cata vreme survin divergente intre coerezi ).

Dreptul de optiune succesorala, insa, trebuie manifestat in termen de 1 an de la deces, printr-o declaratie notariala, ori prin acte de acceptare tacita,implicita, prin care lasati sa se intrevada vointa de a mosteni.(va sugerez sa aveti in vedere perfectarea unei declaratii notariala, daca nu ati realizat aceasta formalitate ).

Odata ce sunt stabilite cotele-parti, prin dezbaterea succesorala, acestea pot fi instrainate.

( nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune prin partajare).

Cota-parte din dreptul de proprietate, odata determinata, poate fi instrainata.


Acordul partilor litigante poate fi consfintit printr-o hotarare de expdient,putand surveni oricand, in procesul civil.


Succes.

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act donație Dorina 1980 Dorina 1980 Bună seara, În anul 1996 am căutat sa cumpărăm un teren. Menționez ca eram căsătorită. După mai multe încercări am găsit un binevoitor și i-a ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez legal ? vioricaiulia vioricaiulia Sint singurul mostenitor a unui apartament, alaturi de fratele meu, in urma decesului unei matusi. Tergiverseaza succesiunea si nu stiu de ... (vezi toată discuția)
Cum se poate vinde o masina inainte sa se faca succesiunea M.simona M.simona Tatal meu a decedat in urma cu 2 luni.are 2 masini pe numele lui.intrebare:Mama mea poate sa le treaca pe numele ei fiind cumparate impreuna adica de amandoi ... (vezi toată discuția)