Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz succesiune

Fratele nu vrea sa facem succiunea. Cum îl pot obliga legal. Pot sa îmi vând partea de moștenire altcuiva?
Puteti face succesiunea prin instanta, asa nu mai conteaza daca vrea sau nu asta.
Discutati cu un avocat pentru pasii necesari...
Ionut.ion, utilizator
Stimata doamna ,

Va puteti adresa instantei de judecata, in vederea initierii dezbaterii succesorale, respectiv in vederea impartelii.(ambele proceduri pot fi realizate oricand, pe cale judiciara, cata vreme survin divergente intre coerezi ).

Dreptul de optiune succesorala, insa, trebuie manifestat in termen de 1 an de la deces, printr-o declaratie notariala, ori prin acte de acceptare tacita,implicita, prin care lasati sa se intrevada vointa de a mosteni.(va sugerez sa aveti in vedere perfectarea unei declaratii notariala, daca nu ati realizat aceasta formalitate ).

Odata ce sunt stabilite cotele-parti, prin dezbaterea succesorala, acestea pot fi instrainate.

( nu este obligatorie sistarea starii de indiviziune prin partajare).

Cota-parte din dreptul de proprietate, odata determinata, poate fi instrainata.

Acordul partilor litigante poate fi consfintit printr-o hotarare de expdient,putand surveni oricand, in procesul civil.

Succes.

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri.