avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum se poate vinde o masina inainte sa se faca ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum se poate vinde o masina inainte sa se faca succesiunea

Tatal meu a decedat in urma cu 2 luni.are 2 masini pe numele lui.intrebare:Mama mea poate sa le treaca pe numele ei fiind cumparate impreuna adica de amandoi parinti ?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 21:57, 10 Septembrie 2019
Numai in baza certificatului de mostenitor-dupa dezbatarea succesiunii si acordul restului mostenitorilor
Succesiunea trebuie dezbatuta, numai in aceasta modalitate sunt stabilite drepturile comostenitorilor.


Astfel, dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand, in fata notarului public, daca exista un acord intre coerezi, ori in fata instantei de judecata, daca survin neintelegeri intre acestia.

In procedura de dezbatere succesorala, sunt stabilite urmatoarele aspecte:

1- cotele -parti din dreptul de proprietate.

2- bunurile din masa succesorala.

3- calitatea de succesor.

Partajarea poate surveni oricand, intrucat nimeni nu este obligat sa ramana in stare de indiviziune.

Cota -parte din dreptul de proprietate, odata definita , aceasta poate fi instrainata, chiar fara partaj.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de calitate mostenitor Linel Linel Buna ziua doresc o informatie pentru certificatul de calitate mostenitor, ce rol are acesta si daca pot pune in vanzare un teren de exemplu cu acest ... (vezi toată discuția)
Tranzactie pe un bun care nu se afla in posesia decedatului carsteaverginica carsteaverginica buna seara . daca se incheie o tranzactie care cuprinde un bun nedobandit de defunct dar caruia i se stie cota din acel bun ( CF de mostenitor al defunctului ... (vezi toată discuția)
Exista vreo posibilă moștenire? Dariuscosmin Dariuscosmin Buna ziua, tatăl meu a plătit taxele și impozitele la primărie pentru bunicul meu decedat în \'99 dar nu sa facut succesiunea, între timp a murit și ... (vezi toată discuția)