Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Cum se poate vinde o masina inainte sa se faca ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Cum se poate vinde o masina inainte sa se faca succesiunea

Tatal meu a decedat in urma cu 2 luni.are 2 masini pe numele lui.intrebare:Mama mea poate sa le treaca pe numele ei fiind cumparate impreuna adica de amandoi parinti ?
Numai in baza certificatului de mostenitor-dupa dezbatarea succesiunii si acordul restului mostenitorilor
Succesiunea trebuie dezbatuta, numai in aceasta modalitate sunt stabilite drepturile comostenitorilor.

Astfel, dezbaterea succesorala poate fi realizata oricand, in fata notarului public, daca exista un acord intre coerezi, ori in fata instantei de judecata, daca survin neintelegeri intre acestia.

In procedura de dezbatere succesorala, sunt stabilite urmatoarele aspecte:

1- cotele -parti din dreptul de proprietate.

2- bunurile din masa succesorala.

3- calitatea de succesor.

Partajarea poate surveni oricand, intrucat nimeni nu este obligat sa ramana in stare de indiviziune.

Cota -parte din dreptul de proprietate, odata definita , aceasta poate fi instrainata, chiar fara partaj.