Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare cu suspendare. Cum pot afla daca e ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare cu suspendare. Cum pot afla daca e definitiva si daca pot parasi tara ?

Nr. unic (nr. format vechi) : ....../866/2014
Data inregistrarii 11.04.2014
Data ultimei modificari: 10.07.2014
Sectie: Penal-NCPP
Materie: Penal
Obiect: NCP)
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
Inculpat

ªedinţe
Ora estimata: 09:00
Complet: P1 M Cameră preliminară şi judecată
Tip solutie:
Solutia pe scurt: Condamnă inculpatul A la pedeapsa de 3 ani închisoare şi pedepasa complementară a interzicerii drepturilor prev de art 66 al 1 lit a,b,h,k Cptimp de 4 ani Pe parcursul termenului de suptaveghere inculpatul va ppresta o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile. Suspendă sub supraveghere executarea pedepsei stabilind un termen de supraveghere de 4 ani Condamnă inculpatul B la pedepasa rezultantă de 4 ani, 2 luni şi 20 de zile închisoare cu executare şi pedepasa complementară a interzicerii drepturilor prev de art 66 al 1 lit a,b,h,k Cptimp de 4 ani Respinge acţiunea civilă .
Document: Hotarâre .../2014 09.07.2014
In minuta care a ajuns acasa scrie ,ca daca vreau sa parasesc tara ,trebuie sa anunt Instanta ....Cum procedez ???? pentru a anunta instanta daca Hotararea e definitiva pentru- ca intai trebuie sa vad daca e definitiva .....a trecut mai mult de o luna de la sentinta aproape doua luni si nu am primit nimic acasa ...
Va multumesc pentru ajutor
TONI28, utilizator
Buna ziua!

Interesati-va la arhiva instantei daca in dosarul dvs. exista o cerere de apel. Daca nu exista o astfel de cerere dupa o luna de la pronuntare, sigur hotararea e definitiva.

Cu stima.
Termenul pentru declararea apelului curge de la comunicarea minutei, mergeti la dosar si vedeti exact cand s-a comunicat si daca s-a declarat.
Dupa ce devine definitiva, sa aveti in vedere ca pe durata termenului de supraveghere trebuie să respectati măsurile de supraveghere şi să executati obligaţiile ce va revin, în condiţiile stabilite de instanţă.
Dacă pe parcursul termenului de supraveghere, cu rea-credinţă, nu respectatii măsurile de supraveghere sau nu executati obligaţiile impuse ori stabilite de lege, instanţa revocă suspendarea şi dispune executarea pedepsei.
Cu alte cuvinte, v-as recomanda sa nu plecati din tara.
In primul rand, hotararea definitiva se va comunica serviciului de probatiune. O sa fiti contactat de un consilier care o sa va spuna cum o sa executati munca in folosul comunitatii. Acolo o sa discutati si de o eventuala plecare din tara.