Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Discriminarea !
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Discriminarea !

In Noul Cod Penal se mai afla DISCRIMINAREA ?
sub aceasta forma:
Art. 369
Incitarea la ură sau discriminare

Incitarea publicului, prin orice mijloace, la ură sau discriminare împotriva unei categorii de persoane se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
Pt spete privitoare la alte drepturi nu este incident dr. penal.Eventual Ordonanţa de Guvern nr. 137/2000, Constitutia etc.
Detaliati.
Multumesc frumos !