avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea auto

Acuma 7 ani am avut o dacie. Am depus la un fier vechi si am pragatit actele pentru radiere. Prin intrun accident neasteptat actele sau pierdut. Si masina nu so radiat. Si acum detin numai o copie dupa carte, si depozitul de fier vechi intre timp o dat faliment si nu pot sa cer un certificat de casare.
Exista vre o salutie pentru a radia autoturismul, numai cu copia de carte a masini?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 22:37, 4 Septembrie 2014
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a predarii la unitate colectare fier vechi in anul X
Cu declaratia notariala va prezentati la autoritatea fiscala de domiciliu,solicitati radierea auto ,anexand declaratia notariala
Autoritatea fiscala urmeaza sa radieze auto de pe rolul dv fiscal ,conditionat de achitarea integrala a tuturor debitelor in urmarire
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism dus la fier vechi liviubonta liviubonta Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit ... (vezi toată discuția)
Radiere masina fara certificat de dezmembrare theogrigore theogrigore Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat ... (vezi toată discuția)
Radiere auto fara acte alin-m alin-m Am mostenit de la tatal meu numai in acte un autoturism care nu mai exista (cred ca l-a dat la fier vechi), pentru care nu am nici un fel de acte (carte de ... (vezi toată discuția)