Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea auto

Acuma 7 ani am avut o dacie. Am depus la un fier vechi si am pragatit actele pentru radiere. Prin intrun accident neasteptat actele sau pierdut. Si masina nu so radiat. Si acum detin numai o copie dupa carte, si depozitul de fier vechi intre timp o dat faliment si nu pot sa cer un certificat de casare.
Exista vre o salutie pentru a radia autoturismul, numai cu copia de carte a masini?
Incheiati declaratie notariala pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bunul mobil ca urmare a predarii la unitate colectare fier vechi in anul X
Cu declaratia notariala va prezentati la autoritatea fiscala de domiciliu,solicitati radierea auto ,anexand declaratia notariala
Autoritatea fiscala urmeaza sa radieze auto de pe rolul dv fiscal ,conditionat de achitarea integrala a tuturor debitelor in urmarire
Succes !