Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea contractului de arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea contractului de arenda

In Codul fiscal scrie ca arendasul trebuie sa plateasca impozitul pe venit si cass, in numele arendatorului. Atunci care este contribuabilul, arendasul sau arendatorul.

Daca arendasul contribuie cu acesti bani, nu arendasul este contribuabilul?

Doresc sa imi raspundeti si mie, ca se fac modificari in codul fiscal, in fiecare an, de ma innebunesc de cap.
george-neagu, moderator
Asta inseamna ca, daca arendasul ii promite proprietarului 100 lei, nu trebuie sa-i dea toti: intai sa-i opreasca si sa-i dea statului 21,5 lei (16 lei impozit si 5,5 lei C.A.S.S.) si apoi acestuia doar restul de 78,5 lei.
Nu se calculeaza asa impozitul. 25 % din 100 de lei nu se impoziteaza ( ACEASTA FIIND COTA FORFETARA DE CHELTUIELI). SE IMPOZITEAZA DECAT 75 % DIN 100 DE LEI, CU 16 % , DECI IMPOZITUL ESTE DE 100 x 75%x16 %= 12 lei, ARENDATORULUI TREBUIE SA II REVINA 88 DE LEI. ASA SCRIE IN CODUL FISCAL, DIN 2014, CU MODIFICARILE DE RIGOARE.
Eu intrebam cu totul altceva, care este contribuabilul, in cazul ca arendasul plateste impozitul pe venit si cass pt arendator? Arendasul este contribuabil, sau arendatorul este contribuabil? Acesta erste intrebarea.
Contribuabilul este arendatorul si nu arendasul ptr ca el este cel care beneficiaza de arenda (venit).

Arendasul face doar oficiul de retinere si depunere a sumelor respective la ANAF sau unde se depun..
Pai cum dracu arendatorul este contribuabilul, daca arendasul plateste impozitul pe venit si cass. ? Asa scrie in Codul Fiscal. Pai daca arendasul contribuie cu aceste sume, inseamna ca arendasul ete contribuabilul. Ca arendasul imi fura din banii mei, ca sa plateasca impozitul si cass. Dar daac el ( arendasul) contribuie cu aceste sume, nu arendasul este contribuabilul.

De ce dracu arendatorul sa fie contribuabil.?