Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitarea contractului de arenda
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitarea contractului de arenda

In Codul fiscal scrie ca arendasul trebuie sa plateasca impozitul pe venit si cass, in numele arendatorului. Atunci care este contribuabilul, arendasul sau arendatorul.

Daca arendasul contribuie cu acesti bani, nu arendasul este contribuabilul?

Doresc sa imi raspundeti si mie, ca se fac modificari in codul fiscal, in fiecare an, de ma innebunesc de cap.
george-neagu, moderator
1) Intr-un contract de arenda scrie ca una din obligatiile arendasului este sa asigure bunurile agriciole in vederea recuperarii daunelor produse de calimitati naturale.

2) Apoi tot in contract scrie ca partile au convenit ca daunele produse de calimitati, precum si pierderile totale sau partiale ale bunurilor arendate ca urmare a unor cazuri fortuite sau de forta majora sa fie suportate astfel: DE PROPRIETAR.

EU OBSERV CA CELE 2 CLAUZE SE BAT CAP IN CAP.

IN PRIMA CLAUZA SCRIE CA DAUNELE PRODUSE DE CALAMITATILE NATURALE SA LE PLATEASCA AIGURATORUL ARENDASULUI, ADICA FIRMA UNDE S-A ASIGURAT ARENDASUL, IAR IN A DOUA CLAUZA CA ACESTE DAUNE SA LE SUPORTE ARENDATORUL, ADICA PROPRIETARUL TERENULUI.

PAI ATUNCI CINE DRACU SUPORTA DAUNELE, ASIGURATORUL ARENDASULUI, SAU PROPRIETARUL TERENULUI?

NU VEDETI CE HOTI SUNT ARENDASII.

VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDETI SI MIE LA INTREBAREA PUSA MAI SUS.

VA MULTUMESC ANTICIPAT, SI UREZ MULTA SANATATE TUTUROR CELOR CARE MI-AU RASPUNS.