Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Avansare functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Avansare functionari publici

Daca s-au eliminat treptele de salarizare a functionarilor publici, si eu am examen de promovare in grad (de pe consilier principal, pe consilier superior), o sa fie trecuta pe minim (echivalentul treptei 3)? si acolo o sa raman? se presupune ca acolo o sa raman, pt ca treptele nu mai exista deci nici posibilitatea de a avansa. Ce se poate face sa fiu trecuta pe maxim?
Coform OUG 103/14.11.2013 privind salarizarea pe anul 2014, la art. 5 alin. (3) spune ca pentru functionarii nou incadrati (adica cel pe care il numesti pe o functie publica vacanta) sau promovati nivelul de salarizare este cel corespunzator treptei 3 de salarizare in anul 2010.
OUG 103/2013 se refera la salarizarea functionarilor publici nou-incadrati sau promovati.

Promovarea sau recrutarea lor este supusa altor dispozitii legale.
promovarea sau recrutarea se face dupa Hotararea 611/2008 ca si procedeu de organizare a concursului de recrutare/promovare , dar incadrarea este prevazuta in legi anuale cum este OUG103/2013 pentru anul 2014 pana la aplicarea legii 284/2010.
cred ca se poate rezolva problema si in instanta