Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Eu lucrez in invatamant de 15 ani iar sotul meu nu este anjajat nicaieri de 3 ani. Poate figura ca si coasigurat? Ce acte sunt necesare si unde se depun? Multumesc!
Pentru a putea fi inregistrat sotul drept coasigurat de catre angajatorul dvs.va trebui sa prezentati acestuia o adeverinta emisa de fisc pe numele sotului prin care se dovedeste ca acesta nu obtine venit, precum si declaratia pe proprie raspundere ca sotul se afla in intretinerea dvs., solicitarea de a fi inregistrat drept coasigurat, copie dupa actul lui de identitate, banuiesc ca certificatul de casatorie se afla deja la dosarul dvs. personal, daca nu prezentati si o copie si dupa acest document.
Formularele nu sunt tipizate, dar mai bine intrebati la resurse umane ce acte trebuie sa completati.

Dvs. veti avea deducere la impozit pentru sot, iar sotul va putea beneficia astfel de asigurare de sanatate. Cand va avea nevoie, solicitati la angajatorul dvs. adeverinta de asigurat, in care va figura si numele lui la capitolul de persoane coasigurate. Cu aceasta adeverinta se va putea prezenta la orice medic.
Il poti lua in intretinere, deci sa fie coasigurat , daca nu are venit peste 250 lei si nici terenuri agricole in proprietate. Trebuie sa faca la tine la serviciul contabilitate o declaratie pe propria raspundere.(exista formular tipic) . Succes
1. Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, are dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul fara venituri proprii, aflat in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Coasigurat (sot/sotie sau parinte care nu realizeaza venituri proprii) aflat in intretinerea unui asigurat salariat :
1. copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate;
2. document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere);
pentru asiguratii pensionari:
3. Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii;
4. Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat

3. Art. 20 – Ordinul nr. 617/13 august 2007
(1) Dovada calitatii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sanatate se realizează printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii de persoane, pe baza urmatoarelor documente:
....
d) pentru sotul, sotia şi parintii aflati în intretinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, declaraţie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în intretinere persoana respectiva;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
b) tinerii cu vârsta de pânã la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizeazã venituri din muncã sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificãrile şi completãrile ulterioare; soţul, soţia şi pãrinţii fãrã venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;

2. Sotul poate fi coasiguratul dvs. la sanatate daca depuneti la angajatorul dvs. urmatoarele acte:

-cerere depusa la angajator prin care solicitati ca sotul dvs. sa fie coasiguratul dvs.;
-declaratia data pe propria raspundere precum ca aveti sotul in intretinere;
-certificatul de casatorie (copie);
-carte de identitate sot (copie),
-adeverinta eliberata de Administratia Financiara din care sa rezulte faptul ca sotul nu realizeaza venituri.

3. Angajatorul dvs. va inregistra pe coasigurat in Declaratia nominala lunara (D112) pe care o depune la ANAF

4. Cand este cazul va elibereaza o adeverinta ca mai jos:

ADEVERINŢĂ
Prin prezenta se certifică faptul că domnul/doamna ......................., CNP ....................,
act de identitate ...... seria ......... nr. ......., eliberat de ............ la data de ............, cu domiciliul
în ..........., str. ................... nr. ..., bl ..., ap ..., sectorul/judeţul ..........., are calitatea de salariat
şi i s-a reţinut şi virat lunar contribuţia pentru asigurările sociale de sănătate, potrivit Legii nr.
95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii, cu modificările şi completările ulterioare.
Persoana mai sus menţionată figurează în evidenţele noastre cu următorii coasiguraţi
(soţ/soţie, părinţi, aflaţi în întreţinere):
1. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
2. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
3. Nume, prenume, ............................. CNP ......................
Prezenta adeverinţă are o perioadă de valabilitate de 3 luni de la data emiterii
O persoana (parinte) care detine o suprafata de teren agricol (2.5 ha) poate fi luata ca si coasigurat de unul din copii care este angajat?

Poate sa ii ia drept co-asigurati pe ambii parinti daca acestia detin separat teren agricol (din mosteniri)?