Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 15 august cum se plăteşte în ture 12/24
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

15 august cum se plăteşte în ture 12/24

Bună ziua,

Am următoarea nelămurire: am un salariat care lucrează 12/24 şi pe data de 15.08.2014 lucrează 12 ore. În luna august are 160 lucrătoare eu cum plătesc ziua de 15.08 o remunerez cu 100%? Mulţumesc anticipat! :O

Îmi cer scuze că am postat alt mesaj deşi puteam să-l editez pe primul.
EmiMimy, utilizator
1. Art.142 C.mun.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Prin urmare, daca nu i se asigura timp liber corespunzator, atunci va fi platit cu un spor de 100%.
freeelis a scris:

1. Art.142 C.mun.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Prin urmare, daca nu i se asigura timp liber corespunzator, atunci va fi platit cu un spor de 100%.

Mai exact eu în luna august trebuie să ies cu cele 12 ore în plus, 160 ore normă în lună + 12 ore lucrate pe 15 august.
1. Trebuie sa se faca deosebire intre munca suplimentara si munca in zilele de sarbatoare legala.

2. Asa cum v-am spus, munca in zilele de sarbatoare legala se plateste cu un spor de 100% daca nu este compensata cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile de la efectuare.
Ore plătite în luna august:
S D S D SL S D S D S D
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
12 12 12 12 12 12 12 12 12 14 12 12 16 12
Total ore lucrate: 174 din care 14 ore suplimentare. Cum judecaţi plata acestor ore? Mulţumesc anticipat!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cele 14 ore suplimentare cand au fost efectuate ?