Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere ajutor public judiciar- nelamuriri
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere ajutor public judiciar- nelamuriri

buna ziua,

va rog frumos, in cadrul unei cereri de ajutor public judiciar indemnizatia de crestere a copilului dar si alocatia copilului de pana la 2 ani se constituie ca venit net lunar ?
Tot ce incasati este considerat venit.
si alocatia copilului...? in ce tara traim ?
alocatia copilului nu este venitul Dvs ci al copilului. Nu se socoteste si nici nu poate fi poprit sau executat.
multumesc ! asta stiu, ca nu e al meu ci al copilului ! si stiu ca pe nici una nu se poate pune poprire de nici un fel (cu exceptia veniturilor incasate necuvenit cu acelasi titlu) !

intrebarea este la o cerere de ajutor public judiciar, calculul venitului mediu net pe membru de familie (familie=mama+copil) este:
600(indemnizatie mama)+200(alocatie copil)=800/2= 400 lei
sau
600(indemnizatie mama)/2=300 lei?

In primul caz se poate beneficia de reducere la jumate, in al doilea de reducere totala. care este modul corect de calcul? si care ar fi baza legala a neluarii in calcul a alocatiei copilului !
cititi oug 51/2008 aceasta este ordonanta ref la ajutor