Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Individual de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Individual de Munca

Se poate incheia un CIM cu timp partial pentru o fractiune de norma, dar cu max 8 ore/saptamana, deoarece subiectul mai este salariat al unei alte societati comerciale si, conform codului Muncii, nu poate depasi 48 ore/saptamana ?
Da, se poate incheia un astfel de c.i.m.

Orice salariat are dreptul de a muncii functii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Legislatia muncii nu instituie o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial.