Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dosar CIC respins
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dosar CIC respins

Buna ziua
Daca dosarul pentru CIC mi-a fost respins trebuie sa merg la locul de munca sau pot ramane suspendata doi ani dar sa nu primesc indemnizatia?
Pentru ce v-a fost respins dosarul pentru CCC?

nu am avut continuitate la plata pentru concediul de maternitate
Plata contributiilor asigurarilor sociale pentru pensie, sanatate si somaj nu ajuta si nici nu este o conditie sine qua non (necesara) pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii, venituri din activitati independente si venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit, in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.
1. Spuneti exact motivul care vi s-a spus cand vi s-a respins dosarul.

2. Ar fi bine sa cereti un raspuns in scris.