Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Incepere suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Incepere suspendare permis

Buna ziua,

In urma suspendarii permisului de conducere am facut o contestatie pe care am pierdut-o. Am facut mai multe drumuri la politie pt predarea permisului, inclusiv dupa ce am legalizat hotararea judecatoreasca, si de fiecare data mi-a fost refuzat din diverse motive. Am fost plecat din tara o perioada si cand m-am intors am trecut iar pe la politie ca sa ma interesez de valabilitatea permisului meu de conducere. Acolo mi-au comunicat ca perioada de suspendare o sa inceapa sa se scurga din momentul in care predau permisul, la care se adauga un bonus de 30 de zile.

Suspendarea dreptului de a conduce nu trebuia sa se scurga din momentul in care predam permisul sau treceau 15 zile de cand hotararea a devenit definitiva?

Acum trebuie sa stau iar fara sa conduc dupa o pauza de cateva luni in care nu am condus deoarece stiam ca nu am dreptul sa fac asta chiar daca aveam permisul la mine.

Multumesc!
cyvky, utilizator
Art. 118 din OUG 195/2002

(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.

(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

Deci nu l-ati predat in termen de 15 zile de la hotararea definitiva, pe langa perioada initiala, s-a prelungit suspendarea cu inca 30 de zile.