Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizare electrician
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizare electrician

daca electricianul meu din institutia unde lucrez nu este autorizat si are doar o diploma acesta trebuie autorizat ANRE???
Electricianul trebuie autorizat cu respectarea prevederilor Ordinului ANRE nr. 11/ 13.03.2013 Regulament autorizare electricieni, ...., cap V Tipuri de autorizari si competente persoane fizice.
Nu este neaparat nevoie sa fie autorizat ANRE, poate fi autorizat intern, de catre o comisie din care sa faca parte un inginer de specialitate. Va puteti ghida din vechile NSSM 111, gasiti acolo si formular de autorizare. Puteti prelua prevederile din NSSM intr-o instructiune proprie, NSSM nemaifiind in vigoare.
Electricianul tr sa detina calificarea necesara si sa fie autorizat din punct de vedere SSM

HG 1146/2006 privind cerintele minime pentru asigurarea securitatii şi sanatatii lucrătorilor care utilizează la locul de muncă echipamente de munca

ANEXA Nr. 1
3.3.25. Instalaţiile sau echipamentele de muncă electrice trebuie să fie exploatate, întreţinute, reglate, reparate şi puse sub tensiune numai de către personal calificat în meseria de electrician autorizat din punctul de vedere al securităţii muncii. Autorizarea personalului pentru lucru la instalaţiile tehnice electrice în activităţile de exploatare, întreţinere şi reparaţii trebuie să se realizeze, conform regulamentului pentru autorizarea electricienilor din punctul de vedere al securităţii muncii, pe bază de examen medical, psihologic şi test de verificare a cunoştinţelor profesionale, de securitate şi sănătate în muncă şi de acordare a primului ajutor.
inspectorSSM, utilizator
La ce regulament face referire HG 1146/2006 ? Nu spune ca e vorba de regulamentul ANRE.
E vorba de regulament propriu