Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare auto second hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare auto second hand

As dori sa stiu pe ce prioada se poate amortiza un autoturism second hand? Mentionez ca autoturismul este achizitionat de pe piata interna, are o vechime de 5 ani, a fost integral amortizat in contabilitatea societatii furnizoare. De asemenea, nu voi apela la nici un expert tehnic pentru a face evaluarea acestuia si nici nu doresc sa-l amortizez pe baza numarului de kilometri. In acest caz, perioada de amortizare este tot de 4-6 ani?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
da, amortizarea de regula se face in 5 ani de la achizitia autoturismului, dar in cazul dv. probabil este deja amortizat in intregime.
Amortizarea inseamna de fapt trecerea treptata a contravalorii unui mijloc fix asupra cheltuielilor. Nu are nici o legatura ce vechime are mijlocul fix, ci faptul ca nu se trece deodata la cheltuieli, ci treptat, pe baza de amortisment.
1. Sa o luam teoretic:
- din punct de vedere fiscal, pentru amortizarea unui autoturism, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniara, degresiva sau pentru calculul amortizarii in functie de numarul de kilometri sau numarul de ore de functionare prevazut in cartile tehnice sau se poate stabili durata normala de functionare de catre o comisie tehnica sau expert tehnic independent.
Totusi, ca va convine sau nu, acea masina trebuie amortizata lunar, nu poate intra toata valoarea pe cheltuiala din prima luna.
Este doar o parere.....
- se poate stabili o comisie tehnica interna in care se întocmeşte un procesul-verbal, si se poate stabili, in functie de documentele masinii, daca se cunosc toate datele de identificare (este bine sa le atasati in copie la PV), o diminuare a duratei de functionare.
Dar, ar trebui sa se tina cont si de valoarea masinii...
Daca valoarea ei este de 20.000 euro, este recomandabil sa se amortizeze la durata normala, la 4 ani (20.000 euro/48 luni=417 euro*4.2 lei ~1750lei/luna).
Daca are o valoare de 5000 lei, se poate amortiza si in 2 ani (de exemplu)...
daca nu veti proceda la ajustarea duratei de amortizare pe baza de expertiza tehnica atunci veti amortiza pe durata de amortizare ca si in cazul in care ati fi achizitionat un autoturism nou, pentru ca teoria se refera la amortizarea valorii de intrare, pe o durata normata, durata normata reglementata ( singura posibilitate de reducere fiind ajustarea pe baza unei expertize)
Ana M Eliade a scris:

As dori sa stiu pe ce prioada se poate amortiza un autoturism second hand? Mentionez ca autoturismul este achizitionat de pe piata interna, are o vechime de 5 ani, a fost integral amortizat in contabilitatea societatii furnizoare. De asemenea, nu voi apela la nici un expert tehnic pentru a face evaluarea acestuia si nici nu doresc sa-l amortizez pe baza numarului de kilometri. In acest caz, perioada de amortizare este tot de 4-6 ani?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

(1) Cheltuielile aferente achizitionarii, producerii, construirii, asamblarii, instalarii sau imbunatatirii mijloacelor fixe amortizabile se recupereaza din punct de vedere fiscal prin deducerea amortizarii potrivit prevederilor prezentului articol.
(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporala care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) este detinut si utilizat in productia, livrarea de bunuri sau in prestarea de servicii, pentru a fi inchiriat tertilor sau in scopuri administrative;
b) are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului;
c) are o durata normala de utilizare mai mare de un an.