Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Semnătură pe mai multe liste de susținere
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Semnătură pe mai multe liste de susținere

În legea 370/2004 se prevede faptul că semnarea pe mai multe liste este contravenție (vezi art. 4 alineat (2) și art. 55 punctul f.), însă nu este clar dacă și semnarea pe listele mai multor candidați în cazul în care numai o singură listă este depusă este tot contravenție.

Din punct de vedere legal știu că listele de semnături sînt documente publice, dar dacă listele nu sînt depuse nu se poate constata respectiva infracțiune.
Presupun ca va referiti doar la cazul in care ati semnat pentru mai multi candidati dar doar unul din ei a reusit sa stranga numarul de sustinatori stabilit prin lege si numai el si-a depus actele la biroul electoral central? Ceilalti nu au reusit si deci acele liste nu mai au importanta.