Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Banca refuza transferul banilor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Banca refuza transferul banilor

BUna ziua

Am luat un credit pentru achizitionarea unei locuinte prin CEC BANK, iar dupa efectuarea tranzactiei de vanzare cumparare banca refuza sa transfere pretul vanzatorului pe motiv ca acesta nu are cont la CEC. Ce pot face in acest sens?

va multumesc anticipat
De unde pana unde aceasta obligatie?
de unde de neunde..asta e situatia in care ma aflu acum si nu stiu ce ar trebui sa fac in acest caz.
Incercati sa va adresati conducerii bancii pentru prezentarea situatiei si gasirea unei solutii.

Dumneavoastra doriti sa va rezolvati propria problema sau sa revolutionati - singur - sistemul bancar?
Trebuie pornit de undeva, chiar daca nu veti obtine tot ce v-ati propus...

Interventie moderator: daca doriti sa adaugati la postare, va rog folositi butonul Editeaza, in decursul celor 30 de minute alocate. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
Problema nu cred ca se refuza transferul banilor pt ca vanzatorul nu are cont la CEC. Transferurile intre banci au comisioane foarte mari si cineva trebuie sa le plateasca (dvs sau vanzatorul). Daca dvs aveti in contul de la CEC suma X, fix suma care tre sa ii intre vanzatorului fara comision de transfer, atunci nu se poate efectua plata.
Daca asta este problema atunci aveti doua solutii.
1) mai puneti in cont suma pt comisionul de transfer.
2) daca vanzatorul accepta sa plateasca dansul comisionul de transfer atunci puteti opta pt oprirea comisionului din suma transferata.

Sper sa va fie de ajutor aceste informatii. O zi buna!
melania_14, utilizator