Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurare de sanatate persoana fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurare de sanatate persoana fara venit

Buna ziua
Sunt o persoana necasatorita si fara niciun venit de 2 ani de zile (pana acum 2 ani am fost angajata si am platit contributia pentru asigurarea de sanatate). In aceasta perioada nu am beneficiat de nici un serviciu medical gratuit. As dori sa stiu urmatoarele:
- pot plati personal, de acum inainte. contributia pentru asigurarea de sanatate ?
- cat ar trebui sa platesc lunar in conditiile date ?
- sunt obligata sa platesc si din urma ?
- se poate plati acerasta contributie si pe cateva luni anticipat ?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns
Puteti plati personal de acum inainte. Este 50 de lei pe luna.
Va vor lua banii pe ce a fost in urma (plus penalitati), in termenul de prescriptie fiscal de 5 ani.
Se poate plati anticipat.
fedna a scris:

... As dori sa stiu urmatoarele:
- pot plati personal, de acum inainte. contributia pentru asigurarea de sanatate ?
- cat ar trebui sa platesc lunar in conditiile date ?
- sunt obligata sa platesc si din urma ?
- se poate plati acerasta contributie si pe cateva luni anticipat ?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns

Potrivit Legii 95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate. Daca nu are nici un venit se poate asigura in sistemul de sanatate prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sau poate deveni coasigurata a sotiei/sotului.

Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (900 lei) iar contributia lunara este de 5,5% din venitul asigurat.
In cazul venitului asigurat egal cu salariul minim pe economie contributia este de 49,5 lei pe luna.

Actele necesare pentru incheierea contractului de asigurare, cu care trebuie sa va prezentati la CJAS:
- copie carte identitate/buletin
- certificat de atestare fiscala pentru a dovedi ca nu obtineti venituri din alte surse

Art. 259 din Legea 95/2006:
.......
(7) Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;
b) sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate, precum si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada;
c) sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la lit. b) pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la lit. a) sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni. Aceasta prevedere se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie fiscala exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine acest subiect, am un caz in familie, un unchi mai exact care nu mai lucreaza de aproximativ 5 ani si as vrea sa ma duc sa ii achit asigurarile de sanatate, din cate inteleg eu din textul legii pe care ati postat-o mai sus eu ar trebui sa ii achit pe ultimele 6 luni, deoarece el nu a avut absolut niciun venit de cand a ramas fara loc de munca. Am inteles corect sau trebuie achitata toata suma de cand a ramas fara loc de munca si pana in prezent adica 5 ani???

Multumesc frumos,
Astept raspunsul dumneavoastra.
Daca in ultimii 5 ani nu a avut nici un venit va plati contributia la sanatate numai pe 6 luni in urma.
DianaStan88 a scris:

Buna ziua,

Ma intereseaza si pe mine acest subiect, am un caz in familie, un unchi mai exact care nu mai lucreaza de aproximativ 5 ani si as vrea sa ma duc sa ii achit asigurarile de sanatate, din cate inteleg eu din textul legii pe care ati postat-o mai sus eu ar trebui sa ii achit pe ultimele 6 luni, deoarece el nu a avut absolut niciun venit de cand a ramas fara loc de munca. Am inteles corect sau trebuie achitata toata suma de cand a ramas fara loc de munca si pana in prezent adica 5 ani???

Multumesc frumos,
Astept raspunsul dumneavoastra.

Buna ziua
Si eu sunt interesata de acest subiect. Sora mea nu are nici un venit de 6 ani .Am platit contributia de sanatate 5 ani , iar ultimul an nu am mai platit M-ar interesa daca as putea sa o iau ca si co-asigurat sau daca sotul meu ar putea face acest lucru.