avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1352 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... A plecat din tara din cauza pensiei alimentare!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

A plecat din tara din cauza pensiei alimentare!

Buna tuturor.ce pot sa zic dupa ultimul subiect si dupa ce l-am dat pe tata fetei mele in judecata si am obtinut pensia mai mare poprire pe salar si data fixa petru venirea acesteia si am primit banii de la firma acestuia am aflat ca bunul samaritean(tatal fetei) a plecat din tara pe nepusa masa azi de dimineata.Ce pot face?in cazul in care el nu mia platit cheltuielile de judecata?si doi se mai tine cont de hotararea judecatoreasca adica data fixa si pensia pe care a stabilit-o instanta,daca el se declara cu venituri minime pe economie?(el avand un castig acolo de cel putin 1500 euro)dar ne declarati).Intreb si eu cum se procedeaza instanta primeste in fiecare luna veniturile lui ce se va intampla?Multumesc anticipat.
Va trebui sa il cautati in vederea executarii silite.
Sau ii puteti face o plangere penala.
Instanta nu il cauta ea.
Daca nu mai are venituri e posibil sa va faca el o cerere de miscorare a pensiei.Depinde.
Cuantumul pensiei de intretinere se poate modifica oricand, in functie de nevoia celui care o solicita si de mijloacele celui care urmeaza a plati. Daca persoana obligata la plata pensiei de intretinere nu realizeaza venituri ( sau "se declara cu venituri minime pe economie" si le dovedeste), poate introduce actiune de micsorare a pensiei de intretinere, instanta stabilind o suma care sa se incadreze in plafonul de pana la 25 % din venitul minim pentru un copil. Puteti sa va interesati daca a plecat in strainatate cu contract de munca; este foarte posibil a fie angajat in tara cu salariul minim pe economie si trimis sa lucreze in strainatate, iar cei 1500 euro sa reprezinte diurna acordata de angajator. Daca acesti bani sunt din diurna, ei nu pot fi retinuti in baza de calcul a pensiei de intretinere.

Cheltuielile de judecata le puteti recupera numai daca sunt trecute in hotarare. Daca sunt trecute si nu vi le-a platiti, va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru recuperarea acestora.

Referitor la data fixa: este putin probabil ca o instanta sa treaca in hotarare o data fixa de plata a pensiei de intretinere, caci daca plata se face prin poprire pe salariu inseamna ca instanta obliga tertului poprit sa acorde salariile la o anumita data.
Chiar plecat din tara , nu se poate sustrage de la obligatia ce-i incumba, intrucat , dovedind reaua credinta , pe timp de cel putin 2 luni , sunteti indrituita a depuna o plangere penala avand ca obiect savarsirea infractiunii de abandon de familie.Mai mult , daca veniturile salariale s-au marit , aveti posibilitatea de a va adresa din nou , instantei de judecata , in vederea recalcularii cuantumului pensiei de intretinere, in functie de realitatea de fapt concreta.
Insa veniturile trebuie sa fie legal reglementate.
Va sfatuiesc sa aveti o discutie cu fostul sot , in care sa-i mentionat , ca , in caz de neindeplinire a obligatiei de intretinere, veti depune o plangere penala , la Parchet sau la Politie , putand fi aplicata o sanctiune penala , anume pedeapsa cu inchisoarea (chiar daca legiuitorul , chiar in continutul legal al acestei infractiuni , a prevazut un mod special de individualizare anume suspendarea conditionata e executarii pedepsei.)Vedeti care va fi reactia acestui ,urmand a proceda in consecinta !Succes va doresc!
Da, depunerea plangerii penale ar putea constitui o modalitate convingatoare pentru executarea obligatiei de intretinere.
In acest fel ar fi obligat sa o plateasca daca realizeaza venituri, ceea ce este foarte posibil sa faca in strainatate.
Politia va incerca sa il citeze in strainatate pentru a-l chema la audiere.

avocat Claudiu Lascoschi
Stoica Ioana a scris:

Chiar plecat din tara , nu se poate sustrage de la obligatia ce-i incumba, intrucat , dovedind reaua credinta , pe timp de cel putin 2 luni , sunteti indrituita a depuna o plangere penala avand ca obiect savarsirea infractiunii de abandon de familie.Mai mult , daca veniturile salariale s-au marit , aveti posibilitatea de a va adresa din nou , instantei de judecata , in vederea recalcularii cuantumului pensiei de intretinere, in functie de realitatea de fapt concreta.
Insa veniturile trebuie sa fie legal reglementate.
Va sfatuiesc sa aveti o discutie cu fostul sot , in care sa-i mentionat , ca , in caz de neindeplinire a obligatiei de intretinere, veti depune o plangere penala , la Parchet sau la Politie , putand fi aplicata o sanctiune penala , anume pedeapsa cu inchisoarea (chiar daca legiuitorul , chiar in continutul legal al acestei infractiuni , a prevazut un mod special de individualizare anume suspendarea conditionata e executarii pedepsei.)Vedeti care va fi reactia acestui ,urmand a proceda in consecinta !Succes va doresc!

Problema mea este clara si scurta!Cum imi recuperez cheltuielile de judecata?daca instanta a hotarat ca paratul sa plateasca cheltuielile de judecata(prin hotarare judecatoreasca).

Alte discuții în legătură

Cum calculeaza firma pensia pe care a trimis-o copiilor Livica Livica Am castigat in iunie pensia de 1500 lei pentru cei doi copii dar am primit tot pensia veche, de 300 lei. Acum la sfarsitul lunii am recurs si mi-am imaginat ca ... (vezi toată discuția)
Actualizare pensie alimentara viorinc viorinc Buna ziua! odata cu marirea salariului minim pe economie creste si suma datorata de 25 % pentru pensia alimentara? daca tatal este plecat din tara de ani de ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata daiana_raluca daiana_raluca buna! am divortat de sotul meu,acesta pierzand procesul,fiind obligat la plata cheltuielilor de judecata si a pensiei alimentare.Acesta insa nu vrea sa ... (vezi toată discuția)