avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical

Buna ziua! Cum se calculeaza concediu medical.Eu sunt insarcinata si de la 1 sept sunt in concediu medical toata luna septembrie si as vrea sa stiu cum se calcueaza salariul pe luna septembrie.Am minimul pe luna adica 900 ron pe contract. Va rog sa ma ajutati si pe mine .Va multumesc!
Ultima modificare: Luni, 22 Septembrie 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:33, 16 Februarie 2015
Se calculeaza o medie zilnica a veniturilor obtinute cu 6 luni inainte de luna in care ati intrat in concediu medical; de aceea ne trebuie salariul pe lunile: 08/2014 - 03/2014.

Ce cod are concediul medical? E necesar pentru a sti ce procent aplicam.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Septembrie 2014
Iulian MANEA, Contabil
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna in care s-a lucrat, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Codul fiscal:
ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;....


Daca de la 1 septembrie aveti concediu de maternitate cod 08 si ati lucrat in cele 6 luni anterioare integral, calculul se face astfel:

Calcul indemnizatie CM zile venituri
08.2014 20 900
07.2014 23 900
06.2014 20 900
05.2014 21 900
04.2014 21 900
03.2014 21 900
total 6 luni anterioare: 126 zile 5400 lei venituri
media zilnica = 5400 : 126 = 42.86 lei/zi
procent indemnizatie = 85%
nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 22 zile
indemnizatie CM din FNUASS = 42,86 x 22 zile = 801 lei

Calcul fluturas septembrie 2014

CM FNUASS 22 zile = 801 lei
Total venit brut = 801 lei
CAS = 2298 x 35% x 10,5% x 22 zile CM/22 zile luna = 84 lei
Somaj = 0
CASS = 0
Venit Net = 801 - 84 = 717 lei
Impozit = 0
Salariu net = 717 lei



codul de indemnizatie este 01.iar salariul meu a fost minimul pe economie.nu am avut concediu fara plata sau zile lipsite nemotivate.am mai avut in luna ianuarie 13 zile de concediu medical.va multumesc.
Pentru cod 01 se retine impozitul de 717 x 16% = 115 lei, iar salariul net este de
717 - 115 = 602 lei.
va multumesc frumos pentru raspuns.vroiam sa mai intreb pe ce data trebuie sa imi plateasca concediu medical , daca in contract scrie ca zilele de salariu sunt pe 30 si 15 ale lunii.stiu ca avansul e pe 30 si restul pe 15.angajatorul meu ma pune sa ii fac notificare de plata si vreau sa stiu cand trebuie sa ii depun notificarea.

Alte discuții în legătură

Calcul concediu prenatal miha2015 miha2015 Buna ziua, Incepand cu data de 05.01.2015.am intrat in concediu prenatal.In conditiile in care pe cartea de munca am avut numai salariu minim pe economie,fara ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediul medical GYOGYO GYOGYO Buna sear.Va rog sa ma ajuta cineva.Sunt in concediu medical(75%) in toate luna decembrie,,in ultimii 6 luni am avut salar minim pe economie cat ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal angelica82 angelica82 Buna seara Doresc sa stiu ce bani am de luat pe luna Octombrie, fiind in concediu prenatal.Am contract cu 8 ore,si salariu minim pe economie,fara alte ... (vezi toată discuția)