Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie concediul medical

Buna sear.Va rog sa ma ajuta cineva.Sunt in concediu medical(75%) in toate luna decembrie,,in ultimii 6 luni am avut salar minim pe economie cat ar trebui sa primesc pentru decembrie?Sefa mea spune ca numai 430 ron trebuie sa primesc si nu stiu cum sa-i calculez ca sa-i arat ca mai mult trebuie sa plateasca.Va multumesc pentru ajutor.
Indemnizatia pentru concediu medical se calculeaza astfel:

- Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu medical (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
- Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu 75% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul de maternitate (Izcm).
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul medical.

- Din indemnizatia lunara se retine numai contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie) si impozitul (16%).

Va multumesc pentru raspuns..Asta ce ar insemna la un salar de 900 ron lunar in ultimele 6 luni?
Calcul indemnizatie CM
zile venituri
total 6 luni anterioare: 128 zile lucratoare - 5350 lei
media zilnica = 5350 : 128 = 41,8 lei/zi

FLUTURAS decembrie 2014
Total zile lucratoare = 20

CM angajator 5 zile = 41,8 x 5 zile x 75% = 157
CM FNUASS 15 zile = 41,8 x 15 zile x 75% = 470
Venit Brut lunar = 157 + 470 = 627
CAS = 84 lei
Somaj = 157 x 0.5% = 1 leu
CASS = 0
Venit Net = 627 - 84 -1 = 542

Deducere personala 0 pers. = 250
Venit baza calcul impozit = 542 - 250 = 292
Impozit = 292 x 16% = 47
Salariu net lunar = 542 - 47 = 495 lei
Va multumesc din tot suflet pentru raspuns.Va doresc un an nou fericit si toate cele bune.