Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Amnistia fiscala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Amnistia fiscala

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog frumos, daca Legea privind amnistia fiscala se aplica si acelor persoane care au incasat o indemnizatie privind cresterea copilului majorata peste aceea cuvenita datorita unei erori a angajatorului? Mentionez ca in acest caz nu sunt aplicabile aceste prevederi: În situaţia în care sumele încasate necuvenit cu titlu de indemnizaţii pentru creşterea copilului prevăzute la art. 2 alin. (2) şi (3) au
drept cauză culpa persoanei care le-a încasat, materializată prin folosirea
de către aceasta, cu intenţie, a unor documente despre care cunoştea că au
fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de către aceasta a unor date
neconforme realităţii sau nedeclararea unor informaţii, prevederile alin.(2)
nu se aplică.

va multumesc!
Legea nr. 126/2014 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, precum şi pentru stabilirea unor măsuri în vederea recuperării debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei nr.700/24/09/2014.

Art. 24. -
....
(3) În situaţia în care sumele încasate necuvenit cu titlu de indemnizaţii pentru creşterea copilului prevăzute la art. 2 alin. (2) şi (3) au drept cauză culpa persoanei care le-a încasat, materializată prin folosirea de către aceasta, cu intenţie, a unor documente despre care cunoştea că au fost eliberate cu nerespectarea legii, declararea de către aceasta a unor date neconforme realităţii sau nedeclararea unor informaţii, prevederile alin. (2) nu se aplică.
....

In speta, daca nu intrati in categoria celor iertati de datorie si veti fi pus sa achitati o suma de bani , atunci in litigiu chemati in garantie pe angajator intrucat din cauza acestuia ati ajuns in situatia respectiva.