avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie director societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie director societate comerciala

Buna ziua!
Din nou am nevoie de ajutorul Dvs.
Daca detin functia de Director intr-o societate comerciala, se poate sa imi dau demisia la zi, fara sa stau in preaviz?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:19, 2 Octombrie 2014
Sintagma "demisie la zi" nu exista prevazuta in Codul Muncii.

Demisia poate fi cu sau fara preaviz.

De asemenea, puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor , situatie in care nu se acorda preaviz.
Am inteles. Asadar se poate ca demisia sa fei fara preaviz, insa acest lucru poate atrage dupa sine alte probleme, cum ar fi nerespectarea contractului de munca....etc.....Nu sunts pecializata in domeniu si nu am cunostinte, de aceea pun atatae intrebari. Multumesc!


Ultima modificare: Joi, 25 Septembrie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Intr-adevar , incetarea c.i.m. prin demisie fara efectuarea preavizului este posibila in urmatoarele situatii :
- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca (art.81 alin.8 C.mun.)

- angajatorul renunta total la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.)
Si daca nu se respecta preavizul, angajatorul poate actiona in vreun fel impotriva angajatului?

Ultima modificare: Joi, 25 Septembrie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Alte discuții în legătură

Demisie alexandruz alexandruz Lucrez ca gestionar la o firma de distributie . Am gasit un alt job la care ar trebui sa incep activitatea inainte ca perioada de preaviz sa se termine. ... (vezi toată discuția)
Preaviz E.Christian E.Christian Buna ziua!eu lucrez la un magazin din oct 2016 si pe fiecare luna am primit prelungire de contract luna de luna.daca imi dau demisia sunt obligat sa fac ... (vezi toată discuția)
Despre preaviz cristi4sanem cristi4sanem Buna ziua. Lucrez cu contract pe termen nedeterminat de 4 ani de zile, cu 4 ore pe cartea de munca. Acum din cauza datoriilor doresc sa plec din tara. Trebuie ... (vezi toată discuția)