Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie director societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie director societate comerciala

Buna ziua!
Din nou am nevoie de ajutorul Dvs.
Daca detin functia de Director intr-o societate comerciala, se poate sa imi dau demisia la zi, fara sa stau in preaviz?

Multumesc!
Sintagma "demisie la zi" nu exista prevazuta in Codul Muncii.

Demisia poate fi cu sau fara preaviz.

De asemenea, puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor , situatie in care nu se acorda preaviz.
Am inteles. Asadar se poate ca demisia sa fei fara preaviz, insa acest lucru poate atrage dupa sine alte probleme, cum ar fi nerespectarea contractului de munca....etc.....Nu sunts pecializata in domeniu si nu am cunostinte, de aceea pun atatae intrebari. Multumesc!

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Intr-adevar , incetarea c.i.m. prin demisie fara efectuarea preavizului este posibila in urmatoarele situatii :
- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca (art.81 alin.8 C.mun.)

- angajatorul renunta total la termenul de preaviz (art.81 alin.7 C.mun.)
Si daca nu se respecta preavizul, angajatorul poate actiona in vreun fel impotriva angajatului?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.