Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul mi-a mai adaugat o persoana la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul mi-a mai adaugat o persoana la intretinere fortat. Are voie?

Am avut recent o altercatie cu niste vecini care se pare ca sunt prieteni cu presedinta asociatiei de locatari. Neavand cum altfel sa se razbune, vecinii in cauza mi-au sarit in cap ca prietenul meu sta la mine si nu plateste intretinere. Problema este insa, ca nu mi-au prezentat dovezi (nici nu am cum) insa acum m-am trezit ca suntem brusc 2 persoane la intretinere.

I-am rugat sa imi dovedeasca, insa evita discutia asta si imi tot spun ca "vecinii s-au plans". Vecinii fiind fix cei deranjati ca am chemat politia cand au dat muzica tare.

Prietenul meu vine din cand in cand la mine si din cate am citit, legea spune ca poate sta pana la 15 zile consecutiv fara sa fie adaugat la intretinere. El (nici macar eu) nu stam atat de mult acolo pentru ca stam frecvent la parintii lui la casa in suburbie.

Cum presedinta asociatiei nu a vrut sa auda de asa ceva, m-am trezit direct cu inca o persoana la intretinere. Refuza sa se uite pe camere sa vada cand a venit sau nu prietenul meu. Eu cum pot proceda intr-o asemenea situatie?

Cheltuielile intretinerii si asa sunt umflate cu o mie si una de maruntisuri si sunt sume foarte mari de plata. E absurd acum sa le platesc de doua ori doar ca sa le inchid lor gura.
Cam cat ar fi partea prietenului pus in plus la intretinere? (ca sa avem o baza de plecare)
Momentan nu foarte mult, pentru ca nu au inceput sa dea caldura. Intretinerea a venit cu vreo 30-40 lei mai mult decat ar fi venit in mod normal pe luna august.

Trebuie mentionat ca e vorba de o garsoniera de aprx 30 si ceva mp.
ana-cristina, utilizator
Ca informatie trebuie sa va spun ca intretinerea nu se dubleaza in intregime deoarece numai o parte din acea suma e rezultata ca urmare a repartizarii facturii pe numar de persoane, adica gazele, energia electrica si gunoiul, suma care nu depaseste 20 - 25 lei / luna / persoana.
In rest cota intretinerii lunare cuprinde cheltuieli care se repartizeaza conform cu consumurile contorizate si conform cu suprafata apartamentului (care nu depind de numarul persoanelor ce locuiesc in imobil)

Caldura se repartizeaza conform cu consumul daca aveti repartitoare sau conform cu suprafata apartamentului. Deci nu conteaza daca sunteti trecuti la intretinere 1 sau 2 persoane.
30 lei este destul de mult pentru o persoana la vremea asta (ma rog, probabil femeia de serviciu are salariu mare)
Incepeti cu o notificare catre administratie, in 2 exemplare, unul la dvs. Daca nu v-o primeste, o trimiteti prin posta cu scrisoare deschisa cu recomandare de primire sau printr-un cabinet de avocat. In scrisoare invocati starea de fapt, abuzul comis si starea de drept (legea asociatilor de locatari). Totodata solicitati o copie dupa actul constitutiv al asociatiei de proprietari (trebuie sa vi-l puna la dispozitie) si vedeti ce vicii are. Mai departe, solicitati scoatere ade la intretinere sau returnarea banilor. Daca nu se rezolva, faceti o reclamatie la compartimentul asociatii de locatari de la primarie sau in instanta (asta e). Dar, cu ajutorul unui specialist (avocat, jurist) puteti face hartiile in asa fel incat administratia sa intre in legalitate in cazul dvs. si sa nu ajungeti in instanta.
elga50 a scris:

Ca informatie trebuie sa va spun ca intretinerea nu se dubleaza in intregime deoarece numai o parte din acea suma e rezultata ca urmare a repartizarii facturii pe numar de persoane, adica gazele, energia electrica si gunoiul, suma care nu depaseste 20 - 25 lei / luna / persoana.
In rest cota intretinerii lunare cuprinde cheltuieli care se repartizeaza conform cu consumurile contorizate si conform cu suprafata apartamentului (care nu depind de numarul persoanelor ce locuiesc in imobil)

Caldura se repartizeaza conform cu consumul daca aveti repartitoare sau conform cu suprafata apartamentului. Deci nu conteaza daca sunteti trecuti la intretinere 1 sau 2 persoane.

Pai asta-i problema. Intretinerea pe iulie a venit 61 lei. Iar pe August (tocmai a fost afisata) e de 118 lei. Chiar si cu un consum de 1 mc de apa in plus, tot mi se pare o diferenta mare. In conditiile in care vara abia stau pe acolo. Lista intretinerii este f lunga si marunta, sincer ma deruteaza sa incerc sa o deslusesc.
elga50, moderator