Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fond de negociere retinut fara a fi membru de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fond de negociere retinut fara a fi membru de sindicat!!!!

As dori sa va prezint urmatoarea speta:
Lucrez intr-o institutie publica, sunt functionar public, nu sunt membru de sindicat dar cu toate acestea de la 01 octombrie a.c. mi se va retine fondul de negociere in cuantum de 0,4% din salariul tarifar conform unui anunt postat de sindicatul din institutia in care lucrez. Sindicatul motiveaza introducerea acestui fond de negociere pentru salariatii care nu sunt membri de sindicat prin incheierea contractului colectiv de munca la nivel de unitate.
As dori sa imi spuneti daca este legala aceasta retinere a acestui fond de negociere.
As dori sa imi transmiteti ce pot face in aceasta situatie, pot actiona in judecata institutia la care lucrez pentru ca imi va retine aceasta suma?
Cunoasteti spete de acest gen in care salariatul a castigat in instanta??
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Si in fostul CCMN exista o astfel de prevedere legata de retinerea unei sume si de la salariatii care nu sunt membri de sindicat.
Se merge pe premisa ca , prevederile CCM-ului incheiat la nivel de unitatea sunt aplicabile tuturor salariatilor.

Legea nr.62/2011
Art. 133
(1) Clauzele contractelor colective de munca produc efecte dupa cum urmeaza:
a) pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel;
....
Cornel Vasile, Consilier juridic