Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

Buna ziua! Va rog sa mi spuneti cum se calculeaza pensia alimentara in cazul in care tatal munceste in strainatate?Va multumesc!
Buna ziua,

Conform art. 530 din Noul Cod Civil, cand intretinerea este datorata de parinte, ea se stabileste pana la o patrime din venitul sau lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii si o jumatate pentru 3 sau mai multi copii.

Valoarea pensiei de intetinere trebuie sa reflecte, fidel nivelul veniturilor parintelui care o plateste.
Pensia de intretinere se poate stabili sub forma unei sume fixe sau intr-o cota procentuala din venitul net lunar al celui care datoreaza intretinere.

La calcularea cuantumului pensiei de intretinere nu se iau in considerare decat veniturile obtinute, nu si cele intamplatoare, cum ar fi, de exemplu, cele pentru ore suplimentare, indemnizatiile de deplasare, de transferare, de concediere, salariile compensatorii pentru disponibilizare.

Calculul se face in acelasi fel indiferent unde luceaza parintele, in tara sau in strainatate!
Va multumesc pentru raspuns.