Forum Discuţii juridice Executare silită amenzi intarziate rovinete
Discuție deschisă în Executare silită

amenzi intarziate rovinete

buna ziua ma numesc iulian si am o problema referitor la amenzi roviniete ,eu lucrez in strainatate la intoarcere in romania dupa o perioada mai lunga miau venit 2 plicuri in care am fost dat in judecata ca pe data de 09martie2011 si respectiv 12 martie 2011 am fost depistat electronic ca am circulat fara rovinieta,acum pe fiecare amenda am de plata 28 de euro rovinieta plus 268 de lei cheltuieli de judecata,eu intre timp am vandut autoturismul respectiv cam la un an de la comiterea faptelor sa zicem dar can am fost la financiar sa scot fisa fiscala pentru a putea vinde vehiculul nu mia spus nimeni ca eu am amenzi sau ca asi avea de plata ceva si mi-a dat fisa pe 0 ,apoi miam cumparat un alt autoturism pe care la mai putin de un an adica prin 2012 lam vandut si pe acesta unde din nou am fost la financiar pentru fisa fiscala unde rezultam 0,ca acum dupa 3 ani si ceva sa ma trezesc ca sunt executat silit si am de platit amenzile cele doua de 28+28 euro si cheltuieli de judecata 268+268 lei,eu nu am fost instiintat de nici un fel ca asi avea aceste 2 amenzi pana acum prin aceste plicuri unde spune ca am fost dat in judecata si sunt executat silit,la adresa respectiva unde au venit plicurile e adresa parintilor mei eu numai stau aici de ani buni fiind plecat in strainatate,sunt executat silit dar eu nu am nici un bun(apartament casa masina etc) o alta problema cum asi putea verifica daca in data respectiva aveam sau nu rovineta ce trebuie sa fac ,ii pot da in judecata,daca nu platesc ce se poate intampla? va multumesc
miau venit 2 plicuri in care am fost dat in judecata ca pe data de 09martie2011 si respectiv 12 martie 2011 am fost depistat electronic ca am circulat fara rovinieta,

Daca ati fost depistat prin sistemul computerizat ca a-ti circulat fara rovinieta valabila,este evident ca la momentul constatarii contraventiei,nu figurati in evidenta CNADR cu rovinieta pentru auto cu numar inmatriculare depistat in trafic pe sectorul de drum public unde legea prevede obligativvitatea rovinietei
eu intre timp am vandut autoturismul respectiv cam la un an de la comiterea faptelor

Deci recunoasteti ca a-ti circulat fara rovinieta
Aspectul ca inttre timp dv ati instarinat auto,nu va exoonereaza de obligatia achitarii c/v sanctiune principala si complementara
cum asi putea verifica daca in data respectiva aveam sau nu rovineta

Solicitati oficial la CNADR comunicarea de relatii
ii pot da in judecata,

Dupa atata timp de la constatarea contraventiei,nu aveti temei legal in baza caruia sa motivati eventuala plangere in instanta
daca nu platesc ce se poate intampla?[/quotDaca aveti bunuri/conturi in tara ,execuitorul judecatoresc poate dispune executarea silita pana la concurenta sumei de recuperat
Daca nu aveti bunuri in evidenta executorul judecatoresc va constata si va comunica creditorului situatia dv de insolvabilitate
[ link extern ]

Cele mai usturătoare amenzi sunt pentru lipsa rovinietei. Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale face bani grei de pe urma șoferilor care nu cunosc legea. Spre exemplu, dacă azi sunteți filmat că circulați fără rovinietă și se emite procesul verbal de constatare a contravenției, agenții constatatori au obligația să vă trimită procesul verbal în maxim 30 de zile. Ei bine, în intervalul de la constatare și până la primirea sancțiunii nu mai pot fi emise alte sancțiuni pentru aceeași faptă. Acest lucru este stipulat în Legea 144/2012 la articolul 3 care modifică Ordonanța de Urgență 15/2002 - "Procesul-verbal se întocmește și se comunică contravenientului în termen de 30 de zile de la data constatării contravenției, interval în care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției". Sancțiunea pentru lipsa rovinietei pentru conducătorii de autoturisme este de 500 de lei, cu posibilitatea plății a jumătate din aceasta, în termen de 48 de ore. Această valoare este mult peste echivalentul unei roviniete pentru 12 luni.

Legea 144/2012 pentru modificarea OG 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare si a tarifului de trecere pe reteaua de drumuri nationale din Romania - rovinieta. Lege nr. 144/2012
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 509 din 24 iulie 2012

3. La articolul 9, alineatul (3) va avea urmatorul cuprins:
"(3) In cazurile prevazute la alin. (2), procesul-verbal de constatare a contraventiei se poate incheia si in lipsa contravenientului, dupa identificarea acestuia pe baza datelor furnizate de Ministerul Administratiei si Internelor – Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor sau a conducatorului auto, in cazul utilizatorilor straini. Procesul-verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de 30 de zile de la data constatarii contraventiei, interval in cae nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru incalcarea prevederilor art. 8 alin. 91)."

Citati dintr-o lege emisa in 2012, iar subiectul e cu amenzi date in 2011, apoi comunicarea s-a facut la adresa din buletin, ce conteaza cine sta acolo ? are adresa din buletin unde au fost trimise ? ghinion, inseamna ca au fost comunicate.
Nu au fost contestate, domnul e bun de plata, numai ca daca nu are nimic in Romania, nu are ce sa ii prinda pt a fi executat.
Dvs sunteti liber sa contestati, fie ca nu au fost intocmite pv-urile la timp ( 6 luni) , fie ca nu s-au comunicat in timp ( 1 luna), fie sa invocati prescriptia, fie sa contestati cheltuielile de judecata.