Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Codul muncii

fac naveta aprx 75 Km vreau sa stiu daca timpul pe care il fac de acasa la locul de munca este considerat timp de munca?pot beneficia de libere in contul acelui timp efectuat de acasa la servici ?si care este actul normativ care reglementeaza acest lucru:frantic:
Nu exista nicio prevedere in acest sens nici in Codul muncii nici in alte acte normative.Deci nu puteti beneficia de libere pentru timpul petrecut pe naveta.
Timpul de deplasare de la / catre casa nu este timp de lucru.
Durata deplasarii de la si spre locul de munca de acasa nu este inclusa in durata timpului de munca prevazuta in c.i.m. incheiat.
dar accidentul petrecut pe traseul de acasa spre servici este accident de munca?
Accidentul petrecut pe traseu este accident de traseu, o specie de accident prevazut de legislatia de securitate in munca.
Din acest motiv, accidentatul poate beneficia de unele drepturi in plus, in special referitoare la suma care se acorda ca indemnizatie de concediu medical, dar fara ca acest lucru sa insemne ca timpul deplasarii este timp de lucru si ar trebui salarizat.
Este doar o masura de protectie, nu o includere in timpul de munca.