Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de deschidere succesiune pentru proprietati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de deschidere succesiune pentru proprietati imobiliare

Am o nelamurire privind locul geografic de deschidere succesiune ,pentru o proprietate imobiliara ,astfel:
Varianta 1.
in localitatea unde de domiciliu stabil al defunctului sau primul notarit teritorial arondat localitatii de domiciliu al defunctului.
Varianta 2.
la orice notariat din tara .

Nu cumosc daca notariatele din tara sint legate informational intre ele.

Caz special: cind exista deja o succesiune anterioara solata cu certificate de mostenitor partile pe bunul imobiliar :

Varianta 1:la acelasi notariat unde s-a facut prima succesiune .
Varianta 2 :la alt notariat unde este arondata localitatea de domicilia stabil a defunctului
Varianta 3 : la orice notariat.

Succesiunea se deschide la locul ultimului domiciliu al defunctului. Persoana a cărui domiciliul nu va putea fi stabilit cu certitudine, se va considera domiciliată
la locul resedinteiei sale, care cuprinde locul unde îsi are locuinnta temporară sau secundară (art. 30
din Cod).
Domiciliul persoanei minore sau a persoanei lipsite de capacitatea de exercitiu, se va
determina în conformitate cu art. 31 din Cod civil.
Dacă domiciliul defunctului nu poate fi stabilit, atunci locul deschiderii succesiunii va fi
considerat locul aflării celor mai importante bunuri succesorale, iar dacă bunurile se află în deferite
locuri, cel al deschiderii succesiunii va fi considerat locul unde se află partea cea mai valoroasă a
bunurile imobile. În cazul în care există bunuri imobile, se consideră locul unde se află partea
principală ca valoare a bunurilor mobile ( art. 1443 din Cod ).
Stabilirea locului deschiderii mostenirii are importanntă deoarece cererea de acceptare sau
renunntare la mostenire se depune la notarul de la locul deschiderii mostenirii, care este obligat să
elibereze si certificatul de mostenitor.
Succesiunea se dezbate la orice notariat din judetul unde a avut ultimul domiciliu defunctul, asa cum este acesta identificat in certificatul de deces.
Daca exista deja un certificat de mostenitor, inseamna ca acum se face un supliment la acesta. Este de preferat sa faceti suplimentarea la acelasi notariat care a emis si primul certificat de mostenitor, intrucat notariatul in cauza detine deja actele dvs. si procedura este mai rapida. Din punct de vedere legal, puteti insa suplimenta certificatul de mostenitor initial la orice notariat din judetul unde a domiciliat defunctul.