avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebari taxi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebari taxi

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti am cateva nedumeriri privind:
- licenta taxi este acelasi lucru cu autorizatia taxi?
- cum se poate cumpara/prelua o licenta taxi.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters139791 , utilizator 18:27, 30 Septembrie 2014
In ceea ce priveste cumpararea de licenta de taxi, nu se pot cumpara. Altele sunt procedurile de intrare in posesia unei licente taxi.

Autorizaţia taxi se eliberează dacă a fost atribuită în cadrul procedurii de atribuire pe baza
următoarelor documente:
• cerere
• copie a autorizaţiei de transport;
• copie a certificatului de înmatriculare şi a cărţii de identitate a autovehiculului deţinut în
proprietate
sau
copie a certificatului de înmatriculare, a cărţii de identitate şi a contractului de leasing a
autovehiculului deţinut în temeiul unui contract de leasing;
• copie a certificatului de agreare valabil;
• certificatul de atestare fiscală din care să rezulte că transportatorul autorizat nu are datorii
la bugetul local;
• declaraţie pe propria răspundere privind dispecerul taxi, prin care transportatorul autorizat
va asigura dispecerizarea
• dovada plăţii tarifului pentru eliberarea autorizaţiei taxi

Autorizaţia taxi sau orice copie conformă este unică şi netransmisibilă de la un transportator autorizat la alt transportator sau persoană fizică, asociaţie familială, precum şi de la un autovehicul la altul. Se interzice transportatorului autorizat căruia i s-a atribuit în gestiune executarea serviciului de transport în regim de taxi sau de transport în regim de închiriere să transmită autorizaţiile taxi sau copiile conforme, sub orice formă, altui transportator autorizat, transportator sau oricărei alte persoane, pentru a fi utilizate în executarea transportului respectiv.
multumesc, deci sa inteleg ca licenta de transport este cu totul altceva fata de autorizatia taxi?
apoi cf unei OUG se prevede fatul ca s-ar putea cesiona total sau partial un contract de atribuire a gestiunii de transport in regim de taxi.
pe mine ce m-ar interesa vreau sa cumpar o licenta taxi cu tot cu autoturism, dar si cu acea autorizatie taxi, o autorizatie noua pe Bucuresti nu se poate obtine pentru ca nu mai exista. cum pot face asta ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie taxi pf Carco Carco Salutare! Care este procedura pentru a oferi servici taxi pentru persoana fizica? am masina si as vrea sa ma apuc de meseria asta! VA MULTUMESC ANTICIPAT! (vezi toată discuția)
Vreau sa ma autorizez ca pfa taximetrist dacyan dacyan M-am liberat de 2 ani din penitenciar pt o condamnare de 10 ani pt lg 143/2000. Am executat fractia si m-am liberat pt buna purtare. As vrea sa-mi deschid PFA ... (vezi toată discuția)
Se poate vinde o licenta de taxi daca este pfa? StingaciuF StingaciuF Buna seara!Avem si noi o dilema.Vrem sa cumparam o licenta de taxi de la un vecin insa licenta este pfa.Este posibila cumpararea?Si cum se procedeaza?Ce acte ... (vezi toată discuția)