Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Litigiu munca

buna ziua..lucrez la o firma in ROMANIA cu domeniu de activitate in Franta si mi s-au incalcat drepturile salariale in ultimele 3 luni.Mentionez ca primesc salar in lei plus diurna aferenta deplasarii..Ce sugestii imi puteti oferi pe cale juridica??VA MLTUMESC..
1. Faceti o sesizare la ITM pentru nerespectarea clauzelor din contractul individual de munca si/sau din Regulamentul intern al unitatii, cu privire la acordarea salariului.

2. In acelasi timp il puteti actiona in judecata pe angajator, pentru aceleasi motive.
va multumesc!
Cu ce angajator ati incheiat c.i.m., din tara sau din Franta?

ITM-ul nu are competenta in Franta.
patronul este francez...firma este deschisa in romania pt ca el sa plateasca taxe mai mici...activitatea se desfasoara in franta
Sa inteleg ca,c.i.m. este incheiat in Romania si nu in Franta ?