Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lamurire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lamurire

Am o intrebare."Art. 6
Membri asociatiei de proprietari sunt toti proprietarii, persoane fizice si/sau juridice, detinatori de una sau mai multe locuinte, care au semnat acordul de asociere."
Statutul a fost semnat de tatal meu,mort de 15 ani,iar eu nu am semnat nimic.Pot fi considerat,eu,fiul,membru al acestei asociatii de proprietari?Nu trebuia sa fiu consultat (intrebat)
daca doresc sa fac parte din asociatia de proprietari?
Din moment ce sunteti proprietar automat sunteti membru al asociatiei si aveti dreptul sa va faceti cunoscute opiniile privind administrarea condominiului. Daca nu doriti acest lucru nu trebuie sa faceti nimic.Pur si simplu lasati pe altii sa decida in locul Dvs.
Cititi cu atentie disp L nr 230/2007
Art. 7
Înscrierea ulterioară în asociatia de proprietari a proprietarilor care nu au fost prezenti
la adunarea generală de constituire se face la cererea scrisă a acestora, fără alte
formalităti.

Nu toti proprietarii doresc sa devina membrii ai asociatiei de proprietari,iar altii datorita disensiunilor din cadrul asociatiei sau cu reprezentantii legali ai acestora ,inteleg sa isi materializeze interesul de a renunta oficial la calitatea de membru proprietar