Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii concediu medical de reducere a programului de lucru
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

concediu medical de reducere a programului de lucru

Va rog frumos, in cazul concediului medical de reducere a programului de luxcru, salariatul trebuie sa i-a acelasi salariu (brut) ca si cum ar fi lucrat normal?
multumesc anticipat!
OUG 158/2005

ART. 19
(1) Indemnizatia pentru reducerea timpului de munca cu o patrime din durata normala se acorda asiguratilor prevazuti la art. 1 alin. (1) lit. A si B, care, din motive de sanatate, nu mai pot realiza durata normala de munca.
(2) Indemnizatia prevazuta la alin. (1) se acorda, la propunerea medicului curant, cu avizul medicului expert al asigurarilor sociale, pentru cel mult 90 de zile in ultimele 12 luni anterioare primei zile de concediu, in una sau mai multe etape.
(3) Cuantumul brut lunar al indemnizatiei pentru reducerea timpului de munca este egal cu diferenta dintre baza de calcul stabilita conform art. 10 si venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de munca, fara a depasi 25% din baza de calcul.

In Ordinul 60/32 din 27 ianuarie 2007 gasiti exemple de calcul.
katica, utilizator
multumesc frumos!
Da vazusem, am calculat conform celor 2 modele anexate, dar cineva mi-a zis ca total brut (indemnizatia CM + contravaloarea orelor efectiv lucrate) nu poate fi mai mic....si doream sa stiu daca este scris undeva acest lucru.
andad a scris:

multumesc frumos!
Da vazusem, am calculat conform celor 2 modele anexate, dar cineva mi-a zis ca total brut (indemnizatia CM + contravaloarea orelor efectiv lucrate) nu poate fi mai mic....si doream sa stiu daca este scris undeva acest lucru.

concret:
- 11 zile CM reducere timp de lucru cu 1/4 - 15.05.2009 - 31.05.2009
- 1 zi CO - 06.05.2009
- salariul realizat pentru 130 ore - 3012 lei
- salariul negociat - 3707 lei
-------
Suma veniturilor din ultimele 6 luni = 22242 lei
nr. total zile lucrate in ultimele 6 luni = 122
zile lucratoare din ultimele 6 luni = 123
care ar fi cuantumul indemnizatiei dupa parerea dvs.?
multumesc frumos!
andad, utilizator