Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Apartament la licitatie publica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Apartament la licitatie publica

Buna ziua
Sunt nou in domeniu si nu am mai participat niciodata la o licitatie publica.
Doresc sa particip la licitatia unui apartamentu care a fost scos la licitatie de doua ori si nu sa vandut. Apartamentul apartine unei firme in insolventa.
Intrebarile mele: Cat trebuie platit tva-ul ? 25% din valoarea imobilului ? se poate "fenta" sa platesti mai putin tva-ul?
Precizez ca nu am mai detinut si nu detin pe numele meu nici un alt imobil.

Va multumesc.
shumi84 a scris:

Cat trebuie platit tva-ul ? 25% din valoarea imobilului ? se poate "fenta" sa platesti mai putin tva-ul?

Puteti fenta sa platiti mai putin. 24% cum va suna?

De ce credeti ca va fi vandut cu TVA? Standard este fara TVA. Cu TVA este o exceptie de la lege.
Pentru ca apartamentul in licitatie e 27000Euro + tva, asa scrie in licitatie
Daca partea executata este o persoana juridica exista posibilitatea ca bunul sa se vanda cu TVA. Discutati cu executorul si vedeti cum va executa bunul. In teorie executorul este obligat sa intrebe debitorul care este optiunea lui de a vinde cu sau fara TVA pentru ca sunt posibile ambele variante. In practica multi executori nu cunosc aceste aspecte si au impresia complet falsa ca nu trebuie sa aibe cunostinte din Codul Fiscal.

Intrucat este obligatia lor de a intocmi factura este obligatia lor sa stie cum o fac.
Va ajut cu normele din Codul Fiscal relevante in cazul dvs. Ar mai exista si varianta cu TVA de 5% . vedeti art 140 mai jos

(4) În sensul art. 155 alin. (18) din Codul fiscal, în cazul bunurilor supuse executării silite care sunt livrate prin organele de executare silită, factura se va întocmi de către organele de executare silită pe numele şi în contul debitorului executat silit. În factură se face o menţiune cu privire la faptul că facturarea este realizată de organul de executare silită. Originalul facturii se transmite cumpărătorului, respectiv adjudecatarului, iar exemplarul al doilea se transmite debitorului executat silit. Prin organe de executare silită se înţelege persoanele abilitate prin lege să efectueze procedura de executare silită. Organele de executare silită vor emite facturi cu TVA numai în cazul operaţiunilor taxabile, cu excepţia celor pentru care sunt aplicabile prevederile art. 160 din Codul fiscal. În situaţia în care debitorul executat silit aplică sistemul TVA la încasare prevăzut la art. 134^2 alin. (3) - (8) din Codul fiscal, organul de executare silită înscrie pe factură menţiunea prevăzută la art. 155 alin. (19) lit. p) din Codul fiscal pentru livrările de bunuri care sunt supuse sistemului TVA la încasare. În cazul în care la data livrării debitorul executat silit nu este înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal ca urmare a anulării codului său de înregistrare în scopuri de TVA în condiţiile prevăzute la art. 153 alin. (9) lit. a) - e) din Codul fiscal, organul de executare silită are obligaţia să emită factura cu TVA dacă livrarea bunurilor ar fi fost taxabilă în situaţia în care respectivul debitor executat silit ar fi fost înregistrat în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. În cazul operaţiunilor scutite conform art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, debitorul executat silit poate să opteze pentru taxare conform art. 141 alin. (3) din Codul fiscal, prin depunerea notificării prevăzute la pct. 39.a

art 140
(2^1) Cota redusă de 5% se aplică asupra bazei de impozitare pentru livrarea locuinţelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite. Terenul pe care este construită locuinţa include şi amprenta la sol a locuinţei. În sensul prezentului titlu, prin locuinţă livrată ca parte a politicii sociale se înţelege:
a) livrarea de clădiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept cămine de bătrâni şi de pensionari;
b) livrarea de clădiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept case de copii şi centre de recuperare şi reabilitare pentru minori cu handicap;
c) livrarea de locuinţe care au o suprafaţă utilă de maximum 120 mp, exclusiv anexele gospodăreşti, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depăşeşte suma de 380.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziţionate de orice persoană necăsătorită sau familie. Suprafaţa utilă a locuinţei este cea definită prin Legea locuinţei nr. 114/1996, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Anexele gospodăreşti sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuinţelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare şi dacă terenul pe care este construită locuinţa nu depăşeşte suprafaţa de 250 mp, inclusiv amprenta la sol a locuinţei, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de două locuinţe, cota indiviză a terenului aferent fiecărei locuinţe nu poate depăşi suprafaţa de 250 mp, inclusiv amprenta la sol aferentă fiecărei locuinţe. Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:
1. în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;
2. în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;
Va multumesc mult pentru raspuns