Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Activitate economica ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Activitate economica ONG

buna ziua
vanzarea catre membrii cotizanti prezenti la eveniment de tricouri cu sigla ONG pentru promovarea ONG este considerata activitate economica?. Vanzarea tricourilor se face pentru a plati masa si cazarea cotizantilor , pt ca ONG nu are fonduri suficiente.
Dar vanzarea de bilete pentru o conferinta tinuta de ONG pentru cotizanti este considerata activitate economica?Conferinta s-a facut pentru cotizanti dar ong nu a avut fonduri pentru plata salii si pentru masa.Vanzarea de bilete s-a facut pentru a acoperii aceste cheltuieli.Multumesc pt raspuns
Da, ambele sunt activități comerciale, indiferent motivul pentru care le-ati facut !
SUnt indubitabil activitati economice, asa cum vi s-a spus.
Ce se poate face in asemenea cazuri este sa se includa ca drepturi implicite ale membrilor ex. primirea anuala a unui tricou cu sigla organizatiei, beneficierea de cazare si masa pt participare la o adunare generala sau o conferinta, primire revista sau alta publicatie a organiatiei si alte asemenea. Insa pentru a nu fi considerata activitate economica, nu e suficient ca beneficiarii sa fie membri, ci trebuie ca sumele platite sa fie parte a cotizatiei sau a unei contributii fixe datorata de toti membrii, pe baza unei prevederi exprese dintr-o hotarare a organului abiliat, care sa impuna plata acelei sume si sa ofere beneficiul acelor bunuri sau servicii tuturor membrilor sau unor intregi categorii statutae.... nu doar de cei care doresc sa beneficieze de acele bunuri sau servicii sau beneficiaza efectiv de ele... Daca institui un sistem in care platesc doar ce ce beneficiaza efectiv, si platesc si proportional cu ce anume beneficiaza, e clar o livrare de bunuri sau prestare de servicii contra cost, activitate economica, indiferent cum ai incerca sa botezi suma respectiva, si daca nu o inregistrezi ca venit din activitate economica mai poate si mirosi a evaziune fiscala....
Eu as incadra-o la activitati ocazionale care sunt considerate venituri scutite. Trebuie sa ganditi evenimentul in asa fel incat fie sa percepeti taxa de participare fie tombole cu taxa.
Mai jos extras din Codul Fiscal
(2) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru următoarele tipuri de venituri:
.....
i) veniturile realizate din acţiuni ocazionale precum: evenimente de strângere de fonduri cu taxă de participare, serbări, tombole, conferinţe, utilizate în scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;

Spor!
legiONG a scris:

Eu as incadra-o la activitati ocazionale care sunt considerate venituri scutite. Trebuie sa ganditi evenimentul in asa fel incat fie sa percepeti taxa de participare fie tombole cu taxa.
Mai jos extras din Codul Fiscal
(2) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru următoarele tipuri de venituri:
.....
i) veniturile realizate din acţiuni ocazionale precum: evenimente de strângere de fonduri cu taxă de participare, serbări, tombole, conferinţe, utilizate în scop social sau profesional, potrivit statutului acestora;

Spor!

Legea cere ca acele fonduri obtinute din acele eventimente / actiuni ocazionale de fundraising sa fie utilizate ”in scop social sau profesional” - in opinia mea costurile de cazare si masa a participantilor este foarte discutabil daca se incadreaza in categoria vizata de cheltuieli... si in general daca poate viza cheltuielile organizarii acelui eveniment insusi mai ales cand el nu este de fapt in principal unul de fundraising ci specific legat de scopul ONG-ului.... De intrebat la organul fiscal competent, pentru a vedea cum interpreteaza el acest text legal care nu e prea clar...
Fundatia care are ca scop ocrotirea starii de sanatate a copiilor, imbunatatirea calitatii vietii, etc., efectueaza kinetoterapie contra cost. Aceasta se considera activitate economica?