avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se pot recupera diferentele de salariu platite in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se pot recupera diferentele de salariu platite in plus unui salariat ?

In instanta, salariatul a castigat initial o marire de salar,
iar institutia i-a acordat la salariu in plus, lunar, diferente de bani.
Intre timp, salariatul a pierdut la recurs.
Curtea de apel – a admis Recursul institutiei si a modificat in totalitate hotararea instantei de fond si in rejudecare. A respins actiunea salariatului ca nefondată. Irevocabilă.
In Recurs institutia nu a cerut intoarcerea executarii silite si restabilirea situatiei anterioare.

Avem de recuperat suma de 6913 lei de la un salariat.
Suma reprezinta o diferenta dintre salariul net incasat si salariul net recalculat.
Cum trebuie procedat ?
Se mai face Mediere sau se face direct o actiune in instanta ?
Ce actiune se poate face ?
Ce taxa trebuie achitata ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 11:08, 15 Octombrie 2014
Codul de procedura civila :
Art. 723 - Modalitatea de restabilire
(1) În cazul în care instanţa judecătorească a desfiinţat titlul executoriu sau însăşi executarea silită, la cererea celui interesat, va dispune, prin aceeaşi hotărâre, şi asupra restabilirii situaţiei anterioare executării. În cazul în care bunul supus executării silite este un bun imobil, instanţa va dispune asupra efectuării operaţiunilor de carte funciară necesare, fără însă a se aduce atingere drepturilor definitiv dobândite de terţii de bună-credinţă, potrivit regulilor de carte funciară.

(2) Dacă instanţa care a desfiinţat hotărârea executată a dispus rejudecarea în fond a procesului şi nu a luat măsura restabilirii situaţiei anterioare executării, această măsură se va putea dispune de instanţa care rejudecă fondul.

(3) Dacă nu s-a dispus restabilirea situaţiei anterioare executării în condiţiile alin. (1) şi (2), cel îndreptăţit o va putea cere, pe cale separată, instanţei de executare. Judecata se va face de urgenţă şi cu precădere, hotărârea fiind supusă numai apelului.


Prin urmare, intoarcerea executarii silite o puteti solicita pe cale separata instantei de executare.
Cererea se va face cf. Noului Cod de procedura civila ?
Se mai face mediere ? Sau instanta va stabili un prim termen
in care se va incerca impacarea partilor ? ( pt. ca am vazut ca mai nou asa se face )
Suma de recuperat este de 6913 lei.
Ce taxe se vor plati ?
Cand a fost promovat litigiul ?
Salariatul a facut actiunea la data 15.11.2012.

Recursul institutiei publice a fost facut la data 15.04.2013 si
solutionat la data 24.09.2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa facem ca un fost salariat sa dea banii inapoi ? oanaportar oanaportar Un salariat castigase la fond un litigiu de munca si, fiind executorie de drept, depunand o cerere de acordare a diferentelor de bani castigate, unitatea ... (vezi toată discuția)
Executare silita- blocare conturi stf_stf stf_stf buna ziua am fost executat silit si mi-au fost blocat contul bancar .Am depus contestatie la executare si am urmatoarea intrebare: daca platesc suma din ... (vezi toată discuția)
Poprire judecatoreasca Alexandrac86 Alexandrac86 Am avut o poprire pe cont de 600 de lei. Am dat in judecata biroul respectiv am castigat procesul. Pana sa se finalizeze procesul acest birou executoriu mi-a ... (vezi toată discuția)