Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa Auto (Proces finalizat - Problema de restituire a ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa Auto (Proces finalizat - Problema de restituire a banilor)

Buna seara,

Ca orice cetatean de rand mi-am achitat taxa de poluare . (2 masini/ 6500lei )
Am dat in judecata, am castigat, evident.

Acum e acum.. am fost la FISC , am predat dosaru, am primit un nr. de inregistrare.

Situatia actuala ...care e?
O sa fim nevoiti sa asteptam 5 ani de zile sa ne primim bani ...?
Inteleg ca statu asta isi bate joc de noi ori de cate ori are ocazia..dar e perfect legal ceea ce fac ei ?

Chiar nimeni din tara asta amarata nu are vreo sansa sa schimbe legea asta cu bani pe 5 ani ?

Am inteles ca sunt obligati in termen de 45 zile lucratoare sa-mi dea raspuns obligatoriu.

Din pacate asa este. Conform noilor modificari, restituirea taxe se face in 5 ani si nu se poate face nimic.
Pacat ca nu se poate face absolut nimic.

Pe decizile de la judecata nu sunt calculate nici un fel de dobanzi , sumei care am platito de 6500...e normal? Sau asta o sa vina calculata de finante?

Cum anume se calculeaza? Cat anume ar trebui sa primesc? (Sa stiu nu de alta sa nu ma traga si astia in "cuvant urat")
veti primi in termenul legal raspuns, cum ca vi se vor restitui banii in transe egale timp de 5 ani. Au inceput deja sa plateasca prima transa. Veti primi 1/5 din taxa; cheltuieli de judecata. Se va face si un proces verbal la restituire prin care se va calcula dobanda aferenta celei 1/5 din taxa de la data platii sau cererii de restituire si pana la data platii primei transe. si tot asa 5 ani.
au trecut cele 45 zile in care trebuia sa primesc bani (asa zisa prima transa) ce trebe sa fac in situatia asta?
Sa asteptati in continuare. Cei de la Finante trimit dosarul la Fondul de Mediu, care ar trebui, in 5 zile, sa intocmeasca graficul cu esalonarea sumei si sa il trimita inapoi la Finante .
Finantele restituie suma stabilita incepand cu luna urmatoare .
Termenele binenteles ca nu se respecta . Sunt foarte putini oameni la Fondul de Mediu si foarte multe dosare .