Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... 119/2007....
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Care este instanta competenta pentru solutionarea O.U.G 119/2007?
Prezenta ordonanta de urgenta se aplica creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta din contracte comerciale.
Cererea privind creanta de plata a pretului se depune la instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei in prima instanta.
Daca valoarea creantei este sub 100.000 lei competenta este judecatoria, peste aceasta suma tribunalul.