Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical si drepturi de autor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical si drepturi de autor

Se poate cumula indemnizatia pentru drepturi de autor cu indemnizatia de concediu medical pentru sarcina si lauzie (cele 122 zile calendaristice) pana la intrarea in concediu pentru cresterea copilului?
1. - Deduc ca dvs. beneficiati de concediu de maternitate in calitate de salariat cu contract individual de munca (CIM).
- In aceasta perioada CIM este suspendat de drept, conform Codului muncii.

2. - Dvs. aveti, in paralel, si venituri dintr-un contract pe drepturi de autor.
- Nici o prevedere legala nu precizeaza ca in timpul concediului de maternitate nu aveti voie sa aveti venituri profesionale din alte surse.

3. Obs: concediul de maternitate se poate acorda pe o perioada de 126 de zile calendaristice (nu 122 zile).