Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Inmatriculare auto

Buna ziua

Mama mea -handicap locomotor grad 2- a acizitionat o masina second hand pentru a fi transportata.
Dansa nu detine permis auto.
Cum pot sa inmatriculez masina pe numele dansei pentru a fi scutita de plata taxei de mediu?
Tebuie ca acesta masina sa fie conceputa special pentru a fi condusa de persoana cu handicap (pedale speciale etc) conform OUG 9/2013. Este mentionat expres :"in scopul conducerii de catre persoanele cu handicap, precum si in scopul preluarii si transportarii persoanelor cu handicap grav sau accentuat, sunt scutite de la plata timbrului", Asadar trebuie sa demonstrati ca masina a fost modificata in acest scop de catre un atelier auto autorizat in acest sens.