Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la cerere
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la cerere

Care este data de pensionare la cerere ( conform OUG din iunie 2014 ) pentru o persoana de sex masculin , data nasterii 1 martie 1955 , lucreaza in invatamant din data de 1 septembrie 1975 , cu stagiul militar satisfacut in perioada februarie 1976-iunie 1977. ( si daca este fara penalitati ? )
Pensionarea la cerere se poate face anticipat cu 5 ani.
Nu se poate pensie la cerere fara penalizare....
Pensie anticipata(fara penalizare),sau pensie anticipata partiala(cu penalizare)incepand cu 01/09/2015.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi de 40,5%.
~ Conținut șters la cerere ~
O.U.G.49/2014

86. La articolul 284, alineatul (2) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Personalul didactic de predare, de conducere, de indrumare si control se pensioneaza pentru limita de varsta, anticipat si anticipat partial, la data incheierii anului scolar in care implineste varsta standard de pensionare sau, dupa caz, in situatia pensiei anticipate si anticipate partiala, varsta standard redusa cu cel mult 5 ani."

1. Toate felurile de pensii se acorda la cerere.

2. Nimeni nu este fortat sa beneficieze de o pensie (oricare ar fi ea) daca nu doreste acest lucru.