Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... termen de raspuns al institutiilor de stat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

termen de raspuns al institutiilor de stat

Buna ziua!

Am rugamintea sa ma ajutati sa-mi spuneti care este termenul actual maxim in care o institutie de stat este obligata sa-mi raspunda? Ca am gasit vreo 2 diferite: ba 45 zile, ba 30. Si care este legea in vigoare care reglementeaza asta.

Va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Tot din OG 27/2002:
art.9 - In situatia in care aspectele sesizate prin petitie necesita o cercetare mai amanuntita, conducatorul autoritatii sau institutiei publice poate prelungi termenul prevazut la art. 8 cu cel mult 15 zile.

Prin urmare, termenul este de 30 de zile, dar se poate prelungi pana la 45 de zile.