avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1075 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot prelua un SRL-D?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot prelua un SRL-D?

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca pot prelua un SRL-D daca indeplinesc conditiile de infiintare (sub 35 de ani si sa nu mai fi avut firma). De asemenea va rog sa imi spuneti daca odata cu preluarea ii pot schimba obiectul principal de activitate si daca ii pot adauga coduri caen daca acest srl-d are doar 2 coduri caen dintr-o grupa si doua din alta.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: dong_yi , utilizator 12:50, 21 Octombrie 2014
OUG 6/2011 prevede:
Art. 7. — (1) În situația cesionării părților sociale de către întreprinzătorul debutant, acordarea facilităților continuă dacă cesionarul îndeplinește condițiile prevăzute la art. 2 și depune declarația pe propria răspundere la A.I.P.P.I.M.M. în termen de 15 zile lucrătoare de la data înregistrării cesionării. În caz contrar, facilitățile se consideră necuvenite și se recuperează conform procedurilor stabilite.
Conform Legii nr. 97/2014, prin programul pentru stimularea înfiinţării şi dezvoltării microîntreprinderilor se vor acorda facilităţi “pentru microîntreprinderile nou-înfiinţate, conduse de întreprinzători debutanţi în afaceri, care desfăşoară pentru prima dată activitate economică, prin intermediul unei societăţi cu răspundere limitată”.

Acesta lege elimina conditia ca varsta debutantului sa fie pana in 35 de ani.
Odata preluat SRL-D puteti face orice modificari doriti
La art 3 alin (1) lit e) este prevazut:
e) are în obiectul de activitate cel mult 5 grupe de activitate
prevăzute de clasificarea activităților din economia națională în
vigoare (CAEN Rev. 2). În cele 5 grupe de activitate nu pot fi
incluse ca obiecte de activitate ale societății următoarele:
intermedieri financiare și asigurări, tranzacții imobiliare, activități
de jocuri de noroc și pariuri, producție sau comercializare de
armament, muniții, explozibili, tutun, alcool, substanțe aflate sub
control național, plante, substanțe și preparate stupefiante și
psihotrope, precum și activitățile excluse de normele europene
pentru care nu se poate acorda ajutor de stat
Multumesc frumos pentru raspuns. O zi frumoasa va doresc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl-d coduri caen CatalinIoan CatalinIoan La un srl-d trebuie trecute maxim 5 coduri caen sau 5 grupuri de coduri caen ? am nevoie de un raspuns cat se poate de rapid. multumesc frumos :) (vezi toată discuția)
Am srl d caen 4781 pot vinde băuturi? Larisa și hajni Larisa și hajni Bună ziua am o întrebare am srl d caen 4781 pot vinde băuturi alcoolice și țigări an bar și am magazin mic cu alimente mulțumesc (vezi toată discuția)
Fonduri nerambursabile pentru achizitie franciza mariokempess mariokempess Buna, Daca infiintez un srl-d,pot aplica pentru banii nerambursabili de la stat, pentru ai folosi la cumpararea unei francize de amanet? (vezi toată discuția)