Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj tehnic-Ord. 28/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj tehnic-Ord. 28/2009

Buna ziua,

Este legal ca angajatorul sa trimita in somaj tehnic angajatii sai (beneficiari ai aceluiasi contract de munca) cu procente diferite (85% muncitori, 75% tesa)?
Va multumesc frumos
"ART. 2
(1) Pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul şi salariaţii sunt scutiţi de la plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate atât de angajatori, cât şi de salariaţii care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat.
(2) Indemnizaţiile de care beneficiază salariaţii, de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, plătite din fondul de salarii, pe durata întreruperii temporare a activităţii angajatorului prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, pentru o perioadă de cel mult 3 luni în anul 2009, în înţelesul impozitului pe venit prevăzut de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare. "

In baza ord 28/2009 nu este legal ca unora sa se acorde 85% din salarul de incadrare si altora 75% din salarul de incadrare.
carmen crenguta, utilizator
indemnizatie fiind de minim 75%, pot exista procente diferite daca au fost convenite astfel prin contrcatul colectiv... desi pare o prevedre discriminatorie..