Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare cu reducerea varstei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare cu reducerea varstei

Buna ziua! La pensionarea pt. limita de varsta cu reducerea varstei de pensionare, la calculul stagiului total de cotizare se ia in calcul si stagiul aferent perioadei lucrate in grupa I, inainte de 01.04.2001? Ex: Am lucrat 19 ani in grupa I si am vechime totala 28 de ani, varsta 53 ani.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 9 ani si 6 luni(6 luni/an).
Total stagiu de cotizare = 28 + 9 ani si 6 luni = 37 de ani si 6 luni.
-O reducere cu 9 ani si 6 luni a varstei standard de pensionare.
Varsta standard de pensionare este in functie de luna si anul nasteii.