Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ucidere din culpa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ucidere din culpa

Buna ziua , am fost cercetat intr-un proces de ucidere din culpa , la sfatul avocatului nu am mers pe recunoastere ca mia zis ca am 1 expertiza auto in favoarea mea si 2 expertiza fizica chimica si traseologica in favoarea mea plus contradictii intre martori sa ne judecam ca el zice ca imi obtine achitarea dar de unde am primit pronuntarea :
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: În temeiul art. 178 alin. 2 din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 5 din Codul penal şi cu aplicarea art. 396 alin. 10 din Codul de procedură penală, condamnă pe inculpatul x, la pedeapsa de 3 ani închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă. În temeiul art. 71 alin. 2 din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 12 alin. 1 din Legea nr. 187/2012 şi cu aplicarea art. 5 din Codul penal, aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 64 alin. 1 lit. a teza a doua şi lit. b din Codul penal din 1969, pe durata executării pedepsei. În baza art. 86 indice 1 din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 16 alin. 2 din Legea nr. 187/2012 şi cu aplicarea art. 5 din Codul penal, dispune suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 6 ani, din care 3 ani reprezintă durata pedepsei aplicate şi 3 ani intervalul de timp fixat de instanţă. În temeiul art. 86 indice 3 alin. 1 din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 16 alin. 2 din Legea nr. 187/2012 şi cu aplicarea art. 5 din Codul penal, obligă inculpatul ca pe durata termenului de încercare să se supună următoarelor măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul Tulcea la datele fixate de această instituţie, dar cel puţin o dată pe lună; b) să anunţe, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile, precum şi întoarcerea. c) să comunice şi să justifice schimbarea locului de MUNCĂ. d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele sale de existenţă. În temeiul art. 86 indice 3 alin. 3 din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 16 alin. 2 din Legea nr. 187/2012 şi cu aplicarea art. 5 din Codul penal, impune inculpatului respectarea următoarelor obligaţii pe durata termenului de încercare: a) să desfăşoare o activitate constând în prestarea unei munci neremunerate pe o perioadă de 80 de zile la Direcţia Întreţinere şi Administrare Patrimoniu din cadrul Consiliului Local Tulcea, sub supravegherea şi în condiţiile stabilite de Serviciul de probaţiune Tulcea; b) să nu conducă niciun fel de vehicul. În baza art. 404 alin. 2 din Codul de procedură penală, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 864 din Codul penal din 1969, privind revocarea executării pedepsei sub supraveghere. În baza art. 71 alin. 2 din Codul penal din 1969, cu aplicarea art. 12 alin. 1 din Legea nr. 187/2012 şi cu aplicarea art. 5 din Codul penal, suspendă executarea pedepselor accesorii aplicate inculpatului pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii. Ia act de faptul că părţile civile y si y nu mai au pretenţii civile faţă de inculpat. În temeiul art. 274 alin. 1 din Codul de procedură penală, obligă inculpatul la PLATA cheltuielilor judiciare avansate de către stat, în sumă totală de 2.000 lei, respectiv 1.500 lei în cursul urmăririi penale şi 500 lei în cursul judecăţii. Cheltuielile judiciare în sumă de 200 lei reprezentând onorariul apărătorului din oficiu rămân în sarcina statului. Dispune avansarea sumei de 200 lei din fondurile Ministerului Justiţiei către Baroul de Avocaţi Tulcea, reprezentând onorariul apărătorului din oficiu. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi 22.10.2014. am gresit ca m-am luat dupa el am inteles acum ca am restrictie sa nu pot da de permis dupa 6 ani. as putea in calea apelului sa imi mai reduca pedeapsa accesorie macar aceasta sa pot da dupa 1 an de la ramanerea ei definitiva?. sau fara supravegherea instantei ?? sa imi schimb avocatul?? as vrea sa apelez la un alt avocat?
Nu stiu ce sa va zic.
Incercati sa platiti un avocat pentru a studia dosarul mai inainte de a renunta la vechiul avocat mai ales daca l-ati platit si pentru un eventual apel.
Declarati apel deocamdata.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Declarati apel si pana la termenul de judecata va puteti angaja un alt avocat daca cel vechi nu va mai inspira incredere.
Teoretic, in calea de atac, este posibil sa nu mai primiti si pedeapsa accesorie sau suspendarea pedepsei sa se dea fara supraveghere, dar instanta va decide ceea ce crede de cuviinta.