Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decontare stat concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decontare stat concediu medical

Buna ziua. Stie cineva cum deconteaza statul unei firme concediul medical pentu un salariat? Mentionez ca e vorba de o perioada indelungata, cel putin 3 luni.
Va multumesc
Concediul medical se deconteaza primele 5 zile de catre angajator,iar urmatoarele se deconteaza din fondul FNUASS (0.85%)
stiti articolul cumva sa il pot citii? va multumesc
Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 12. - Indemnizaţia pentru incapacitate temporarã de muncã se suportã dupã cum urmeazã:

A. de cãtre angajator, din prima zi pânã în a 5-a zi de incapacitate temporarã de muncã;

B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurãri sociale de sãnãtate, începând cu:

a) ziua urmãtoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi pânã la data încetãrii incapacitãţii temporare de muncã a asiguratului sau a pensionãrii acestuia;

b) prima zi de incapacitate temporarã de muncã, în cazul persoanelor asigurate prevãzute la art. 1 alin. (1) lit. C şi alin. (2).