Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este legal?

Buna seara. Este legala exercitarea functiei de sef comp. resurse-umane concomitent cu cea a profesiei de cons.jr., in cadrul aceleiasi institutii?
Prima este functia de baza, iar pentru exercitarea celei de a doua, persoana primeste un spor la salariu. Toate sunt prevazute in cadrul C.I.M.. Multumesc.
Da, este legala (daca vorbim de o functie privata si daca nu exista restrictii specifice la acel angajator, prin reg. intern sau prin fisele de post).
Art. 35 alin. (1) din Codul muncii: Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.

Art.10 din Legea 514/2003: Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:
.....
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
.....

In opinia mea, este discutabila problema legalitatii sau nelegalitatii problemei ridicate de dvs. din mai multe puncte de vedere.

Aveti dreptate @freeelis, omjisesem ca pentru cons. jur. avem lege speciala.
Si eu subscriu parerii exprimate anterior de dvs. intrucat Legea nr.514/2003 se refera la profesii salarizate, iar functia de sef comp. resurse-umane , in opinia mea, nu este o profesie.
Multumesc. Da, si mie imi pare de bun simt catalogarea ca functie, nu ca profesie, deci nu exista incompatibilitate.