Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare imobilizari - terenuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare imobilizari - terenuri

Firma la care lucrez si-a reevaluat imobilizarile (terenurile mai exact) la 31 Aug 2014 in vederea unei fuziuni ulterioare (care ar trebui sa aiba loc in 2015)..
Intrebarea este: am voie sa recunosc diferentele din reevaluare la 31 Aug 2014 (la momentul evaluarii)? Sau va fi nevecesara o alta reevaluare care sa determine valoare activelor la data bilantului (31 Decembrie 2014)?
1.Reevaluarile pot fi facute pentru diverse scopuri:fuziuni,credite banca,scopuri fiscal,intocmire situatii financiare etc.Ca urmare reevaluarile facute pentru intocmirea situatiilor fiscale,respectiv in scopuri fiscale(plata impozitului pe cladiri)se efectueza si se inregistreaza in contabilitate la 31 decembrie.
2.Orice reevaluare se face la o anumita data(valorile se obtin la acea data cazul nostru august 2014) si ca urmare nu reflecta valorile la alte date(in cazul nostru 31.12.2014) ca urmare nu pot inregistra acea reevaluare.Trebuie sa fac alta reevaluare la 31.12.2014